هيرمبا  آييني ماندگار در روستاي شريف‌آباد اردكان يزدگزارشی از هیرومبا شریف آباد یزد در سال 91 - فرتورها از ارشام بلیوانی 

     ارشام بلیوانی - هيرومبا يكي از آيين‌هايي است كه هر ساله در شريف‌آباد و در روز اشتاد ايزد از ماه فروردين ( 26 فرورودين ) برگزار مي‌شود گزارش تصويري اين آيين را در ادامه ببينيد.

 

شريف آباديها براي تهيه هيزم به زيارتگاه پيرهريشت در چهارده كيلومتري شريف آباد رفته تا در دشت هاي پيرامون آن خار و خاشاك لازم جهت آتش افروزي را فراهم آورند. سپس با غروب خورشيد و آغاز شب ، آتش افروخته مي شود .

 

 

 

جايگاه برگزاري آيين «هيرومبا» كه براي روشن كردن هيزم‌هاست، پُر است از شيفتگاني است كه از گوشه‌وكنار آمده‌اند تا بدين‌وسيله يكي‌بودن نوع انسان را برسانند.

 

گروهي از باشندگان دست‌دردست هم و دور خرمن هيزم‌ و در حالي‌كه موبدان در ميان هستند و نام درگذشتگان را از اشوزرتشت مهر اسپنتمان تا جان باختگان ايران‌زمين و ديگر روانان را بر زبان مي‌رانند و سپس يك‌صدا «هيرومبا» گويان، ياد آنان را گرامي مي‌دارند و پيمان مي‌بندند كه راه آنان را رهرو باشند.

 

پس از پايان اين آيين، موبدان شريف‌آباد نيايش‌كنان، خرمن هيزم را با آتشي كه از آدريان آورده شده است، آتش مي‌زنند

 

پس از آن و تا پاسي از شب همگان به شادي مي‌پردازند. آيين است كه، روز پس از آتش روشن‌كردن(آسمان ايزد) هر خانه‌اي اندكي از آتش به‌جا مانده را به خانه خود مي‌برد و اسفند و كندر و بوي خوش روي آن مي‌ريزد تا بدين وسيله بركت و گرمي آتش را به خانه خود آورده باشد

 

رسم هيرمبا امروزه تنها در شريف آباد اردكان يزد برگزار مي شود اما در گذشته هاي دور اين جشن در مكان هاي ديگري چون مزرعه كلانتر ، نرسي آباد و خرمشاد نيز برگزار مي شد.

 

فرتورها از ارشام بلیوانی

 

 براي ديدن ادامه فرتورها كليك كنيد

 

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • مهمان - مهمان

    با سلام و خسته نباشید به شما عزیزان معنی کلمه هیرومبا چیست ؟ و در هنگام اجرای مراسم چرا به دفعات تکرار می شود ؟

  • مهمان - مهمان

    سلام بسیار زیبا و عالی بود منم خیلی دوست داشتم بودم اما نشد
    :p

فرتوری از نگارخانه

kanonsalamativarzeshi2_20150301_393555809417.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2