گزارش تصویری از هريشت و  آیین آتش افروزی هیرومبا شريف آباد      گزارش آیین هیرومبا 94 شریف اباد اردکان یزد – فرتور از آرشام بلیوانی و پویان زندیان

   هيرومبا  آييني است كه در آن همچون جشن سده آتش افروزي مي‌شود و مزرعه کلانتر و شریف آباد اردکان یزد  از مکان‌هایی است که این آیین را برگزار می‌‌کند

جشن زيبا و تماشايي «هيرومبا» يكي از آداب و رسوم كهن و باستاني يزد است. كه هر سال در روزهای پایانی فروردين‌ماه برگزار مي‌شود و پيشينه‌ي چندین ساله دارد.

زرتشتيان با باشندگي در اين‌گونه آيين‌هاي ديني و سنتي كه از پيشينيان به آنها رسيده است آن را پاس مي‌دارند و هر سال با شور بيشتري در آن شركت مي‌كنند.

آيين هيرومبا همان جشن سده است كه پيش از اين بر پايه‌ي گاهشماري باستان (بدون كبيسه) در روز اشتادايزد و آذرماه در شريف آباد، روستايي در يزد، برگزار مي‌شده است.

 

 هيرومبا واژه‌اي پهلوي است به معني  آگاهيم باد  است.همكيشان باشنده در آيين پيش از آتش‌افروزي با يادكرد نام درگذشتگان و بزرگان كارهاي نيك آنها را يادآوري كرده و با گفتن واژه‌ي هيرومبا، آگاهي‌رساني اين كرداد نيك آنان را براي خود و ديگران سفارش مي‌كنند.

 

در اين روز زرتشتيان بسياري در زيارتگاه پيرهريشت براي نيايش، گردش و زيارت و شادي و فراهم كردن بوته براي آتش‌افروزي هيرومبا،‌گرد هم مي‌آيند و در پسين همين روز با نزديك شدن غروب آفتاب در حياط شاورهرام‌ايزد شريف‌آباد گرد ‌آمده و پس از ستايش اهورامزدا، دهموبد محل نام  پهلوانان و نام‌آوران و نام درگذشتگان شريف‌آباد را بر زبان مي‌آورد و هیرومبا مي‌گويد.

در برابر موبد، جوانان كه در دو صف ايستاده‌اند، به نوبت در پاسخ به دهموبد مي‌گويند؛     هيرومبا.

 در پايان با آتش‌افروزي  اين آيين زيبا و ديدني در اين روز به پايان مي‌رسد

 

گزارش تصویری این آیین در زیارتگاه هریشت از پویان زندیان را در ادامه بینید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش تصویری این آیین در شریف آباد از آرشام بلیوان را در ادامه بینید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 فرتور از آرشام بلیوانی و پویان زندیان

 

برای دیدن ادامه فرتورهای هیرومبا کلیک کنید

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

فرتوری از نگارخانه

hamayesh89tehran26_20110129_634190241.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2