هنگامی كه كوير و آتش و بوم با گذشته پيوند می‌خورند، جشن پنجی برپا می‌شود           جشن پنجی مزرا (مزرعه‌كلانتر ) – فرتور از منوچهر جمشیدی

      پنجی مزرا، مزرعه‌كلانتر، يكی از روستاهای زرتشتی‌نشين كه ويژگی‌هايش منحصربه‌فرد است. پنجی مزرا يعنی ورزش و گهنبار و سرور و آواز، پنجی مزرا همه چيز دارد و هيچ كم ندارد.

پنجی مزرا يعنی روزهای داغ و شب‌های خنك، يعنی خوابيدن بر پشت بام  و بيدار شدن با نوای اوستای درب‌مهر كه هر بامداد بر بلندگو خوانده می‌شود. گوشه‌ای از تك تك جشن های بزرگ ايرانيان در اين جشن پيداست.

برافروختن آتشش،فروهر درگذشتگان و نوروز را به‌ياد می‌آورد. گردهمایی و آتش‌افروختنش، ياد سده را زنده می‌كند و آب پاشيدن در گرمای سوزان يادآور تيرگان است. گهنبارهای خانه‌ به ‌خانه‌اش، یکدلی و یکرنگی و داد و دهش را نمایان می‌کند بازی‌های ورزشی‌اش همبستگی را به رخ می‌كشد.

بايد ببينی، توصيفش سودی ندارد. روستايی كه به همت دهيار، انجمن و اهالی آن با ديگر روستاها تفاوت دارد.

سروسامان يافته و مرتب است.

 

روستا زنده است و پر رفت وآمد. جشن پنجی به آن حال و هوای ديگری داده. زرتشتيان از سرتاسر جهان در اين پنج روز به اين روستا می‌روند از شهرهای گوناگون ايران، از آمريكا، كانادا، استراليا و از همه مهمتر خود مزرا. بيشتر باشندگان خود يا پدر و مادر و يا اجدادشان مزرايی هستند اما ديگر همكيشان را هم به نيكی پذيرا هستند.

 

در اين پنج روز يك دوره پيكارهای ورزشی برگزار می‌شود و در كنار آن آيين گهنبار خوانی خانه‌به‌خانه برپاست. به‌شوند گرمای هوا آب بازی و آب پاشيدن هم در اين روزها بی‌مناسبت نيست. اما مهمترين آيين اين جشن آتش روشن كردن بر پشت بام‌ها است. كه اين آيين امروزه در آغاز فروردين انجام می‌شود و شوند آن آگاهی رساندن به همه مردم است كه سال نو فرا رسيده است.

 

 

 

با برافروختن آتش و به پاکی آن سال را آغاز می‌کنیم و به گرمی آن دست یکدیگر را می‌فشاریم و با شعله‌هایش به یاد اهورا هستیم و همانند حرارت و روشناییش یک موجود فرشوکرت در گیتی می‌باشیم.

 

آتش‌افروزی یعنی راستی، زندگی، ناپاکی‌ها را پاک کردن، پیام اهورایی را در دل داشتن، یکرنگ و همازور بودن  و ... امروزه این سنت اهورایی با صدای توپ به آگاهی همه می‌رسد و اينك هم رسانه ها اين كار را بر دوش دارند.

 

 

فرتور از منوچهر جمشیدی

برای دیدن ادامه فرتورها کلیک کنید

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • مهمان - مهمان

    سپاس-بسیار مفید بود.من در مورد جشن پنجی مزرا نمی دانستم.

فرتوری از نگارخانه

fathkohsabalan5_20090822_712304589292.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2