گهنبارخوانی ، مسابقات ، جشن و نمایش و آیین آتش روی بام از دریچه دوربین      جشن پنجی سال 92 مزرا در یک نگاه - فرتور از فيروزه منوچهري 

      پنجه هنوز در برخي از روستاهاي زرتشتي استان يزد از جمله مزرعه كلانتر، برگزار مي‌شود . پنجی مزرا يعنی ورزش و گهنبار و سرور و آواز، پنجی مزرا همه چيز دارد و هيچ كم ندارد.

پنجی مزرا يعنی روزهای داغ و شب‌های خنك، يعنی خوابيدن بر پشت بام  و بيدار شدن با نوای اوستای درب‌مهر كه هر بامداد بر بلندگو خوانده می‌شود. گوشه‌ای از تك تك جشن های بزرگ ايرانيان در اين جشن پيداست.

  پنج روز پايان سال، واپسين گهنبار که به گهنبار پنجه یا پنجی هم نامور است به ياد روان درگذشتگان در ميان زرتشتيان برگزار می‌شود.

 به باور نياكان‌مان هنگامي كه در واپسين روز پنجه كه بامداد اورمزد و امردادماه است آتش روي بام‌هاي روستاهاي يزد روشن مي‌كردند از آن پس هوا رو به خنك شدن مي‌رفت. در روزهايي كه گذشت همكيشان مزرعه كلانتري برپايه‌ي گاهشماري زرتشتي پنچ روز آخر سال به ياد درگذشتگان پنجه را برگزار كردند. برخي از رويدادها همچون گهنبار پنجي كه از پيشينيان به يادگار مانده، هرسال در اين روستا از  ٢٤تير ماه به مدت ٥ روز برگزار مي‌شود.
 تصاویری از این آیین را در ادامه ببینید

 

 

 

 

 

 

 

مسابقات پنجه از 25 تا 27 تيرماه در رشته‌هاي گوناگون و رده‌هاي گوناگون برگزار شد

مسابقه پياده‌روي به ياد روانشاد «گلناز ساميا كلانتري» و برگزاری پيكارها تنيس روي‌ميز و بدمينتون در تالار «رستم آذرباد»  و هماورد فوتبال و والیبال از رشته های جام پنحی بود که با پایان یافتن مسابقات برندگان هر دو رشته مشخص شدند.

 

مسابقه پياده روي

 

مسابقه تنيس روي ميز

 

فينال مسابقه فوتبال

 

مسابقه واليبال پسران و بر تيم بانو

 

 

با پايان يافتن مسابقات آيين پاياني جام در سالن درمهر برگزار شد و پس از برنامه‌هاي گوناگون همچون اوستا‌خواني، سرود كودكان، تك نوازي‌ها و برنامه نمايش پيشكش‌هايي را به برندگان مسابقات دادند.

 

 

سرود گروهي از كودكان

 

سپاسداري از دهيار مزرعه كلانتر، دولت ساميا كلانتري

 

پيشكش انجمن مزرعه كلانتر به داش‌آموزان ممتاز

 

اجرای نمایش

 

برندگان بدمينتون

 

برندگان تنيس روي ميز رده نوجوانان

 

 

 

 

 

  

 

آیین آتش روی بام(تش و بوم) در واپسین روز پنجه،‏‏ بر پایه ی گاهشمار کهن زرتشتيان، آدينه 28 تيرماه در روستای مزرعه کلانتر برگزار شد.

 

 

این آیین از ساعت 5و 40 دقيقه تا 6 بامداد هم‌زمان با زدن سپیده‌دم برگزار و با خواندن نیایش و آمرزش برای روان درگذشتگان همراه است

 

«شب وه» که واپسین شب پنجی است، میوه‌ها و وردرین(خوراکی‌های سفره گهنبار) را روی بستری در بام می‌گسترند و هیزمی آماده کرده تا با زدن سپیده و هم‌زمان با روشن شدن آتش درمهر، روی بام‌ها آتش‌ها افروخته می‌شود.

 

نخست آتش روی بام درمهر روستا روشن می‌شود

 

بعد تمام روستا روشن می شود

 

 

بنابر سنتي ديرين همه ساكنان روستا براي همازوري  آتشي كه بر بام خانه‌هايشان روشن كردند، به آتش بزرگ در درمهر بردند.

 

 

فرتور از فيروزه منوچهري

 

 

برای دیدن ادامه فرتورها کلیک کنید

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 • مهمان - مهمان

  باسپاس فراوان،همه عکسها بسیارزیبا و گویا و لحظه به لحظه هستند به گونه ای که احساس بودن در آن مکان به انسان دست میدهد. با امید زنده نگهداشتن همه آیینهای خوب پیشینیان سرزمین پاک آریایی. سربلند وشاد باشید.

 • مهمان - مهمان

  سپاس از سایت محترم هماوزور که اطلاعات کامل از مراسم پنجه به همراه عکس های زیبا در اختیار همکیشان قرار داد .این مراسم تشانه همبستگی وهمازوری و همدلی اهالی مزرا است

 • مهمان - مهمان

  مرسی گزارش بسیار جالبی بود

 • مهمان - مهمان

  خیلی دلم می خواهد این جشنها دوباره احیا بشه

فرتوری از نگارخانه

azarganahrestan5_20091125_931734771048.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2