کودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی و محبت و تفاهم بزرگ شود        آشنایی با روز جهانی کودک    

              منوچهر ارغوانی -  کشورهای جهان روزهای کودک مختلفی برای خود دارند؛ اما مهم اینست که روز جهانی کودک را خود بچه‌ها به وجود آورده‌اند

در سال 1986 در چنین روزی 2 تن از دانش‌آموزان 9 ساله مدرسه آتاتوری در نیویورک با نگارش نامه‌ای از همه بچه‌های دنیا خواستند که با هم روزی را به صلح اختصاص دهند.در پیام یکی از بنیانگذاران روز جهانی کودک آمده است:

"بزرگترهای ما عقاید ثابتی دارند. آنها ما را دوست دارند چون بچه‌هایشان هستیم اما آیا آنها می‌دانند که چه دنیایی را برای ما بوجود می‌آورند. اگر کمترین اشتباهی در ماشین هسته‌ای آنها رخ دهد ما هرگز شانسی برای رشد نخواهیم یافت. ما امکانی برای رشد و پرورش می‌خواهیم." 

کودکان در روز جهانی کودک می‌خواهند این تضاد را یادآور شوند، در حالی که سالانه هزینه‌های غیرقابل تصوری صرف تولید انواع سلاح‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای می‌شود، کودکان بسیاری از گرسنگی، عدم امکانات بهداشتی، سوء و تغذیه و ... می‌میرند.

 

 

یونیسف اعلام داشته، که تنها با اختصاص 5 دلار برای هر کودک می‌توان جان 90% از کودکانی را که سالانه می‌میرند نجات داد و برای بهبودی چشمگیر زندگی کودکان جهان‌سوم کافی است که همان مبلغ در یک سال خرج شود و این مبلغ تنها معادل بودجه 6 هفته تسلیحاتی جهان است.

 

کودکان، آسیب پذیرترین گروه در هر جامعه هستند و از هیچ چیز آنان از جمله غذا، پوشاک و نیازهای دیگرشان نباید کاست. عدم توجه به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجه‌هایی که شرایط زندگی و حیات کودکان را خدشه‌دار می‌سازد به امید اینکه اقتصاد آینده کشور تامین باشد نه توجیه و بازده اقتصادی دارد و نه حرکتی انسانی محسوب می‌شود.کودکان خالق زیباترین احساس‌ها و عشق‌ها هستند که پروین اعتصامی شاعر بزرگ ایرانی هم در این احساس شریک است، به طوری که گفتارش را با کودکان از طریق اشعارش بیان کرده ‌است به گونه‌ای که در کتاب‌های فارسی مدرسه‌ها، همواره شعر یا اشعاری آزاد دیده می‌شود که کودکان و دانش‌آموز می‌خوانند و به خاطر می‌سپارند. امروز نیز شعر زیبای اشک یتیم این شاعر ارجمند در کتاب پنجم دبستان به چشم می‌خورد.

 

 

در مقدمه ی کنوانسیون حقوق کودک آمده است:

(کودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی و محبت و تفاهم بزرگ شود)

 

با این شعار و با ارزشی که ما ایرانی ها به خانه و افراد خانواده قائلیم ارزش این عضو خانواده کاملا مشخص می گردد و باید به این عضو توجه ویژه نمود. عضوی که اگر چه امروز کودک است و معصوم، اما فردا بزرگ است و مسئول و خود تربیت کننده ی نسلی جدید، نسلی که روز به روز مسیرش عوض می شود

 

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 • مهمان - مهمان

  مثل همیشه عالیه درود برشما اقای ارغوانی

 • مهمان - مهمان

  بیاری اهورامزدا
  خلقی گه اسلحه سازند بهرمال قومی که درکشتن مردم برند به کار.
  آن تیره دل که سرمی بردبنام دین؟هستندجمله جانی وشیطان روزگار.
  آیارسدآن روز که این خفتگان دیو بیدارگشته وانسان شوند؟
  تنهاره رستگاری وپاداش اخروی مهراست وشادی وخدمت بدیکران.
  منوچهر جان :مطالب بسیار زیبا وآموزنده است .درود برتوشاد تندرست زیوید.

فرتوری از نگارخانه

hamayesh89tehran8_20110129_97707303.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2