۲۵ امرداد هفتمين سال درگذشت روانشاد مهندس كهزاد بنشاهي           روانشاد کهزاد بنشاهی

شهرزاد مژگاني - بی شک هر فرد زرتشتی که به  شهر اصفهان سفر کند به یاد مهمان نوازیها و مهربانی های روانشاد کهزاد بنشاهی می افتد و به لحظه ای می اندیشد که اگر بار دیگر به اصفهان سفر کند او را نخواهد دید و فقط یاد و خاطره او  است  که در سفر همراه او خواهد بود .

اکنون باید پس از گذشت هفت سال از مردی مهربان ، خونگرم و با ایمان که زندگی توام با کار و کوشش و سادگی داشت نام برد . روانشاد در تاریخ 24 تیر ماه 1319 خورشیدی در شهر یزد متولد شد . پدرش روانشاد اردشیر خدارحم ( خاضع ) نویسنده کتابهایی  مانند دیوان خاضع ، کلیات خاضع ، یزدگردنامه ، رباعیات خاضع ، تاریخچه اله آباد رستاق یزد ،  اشک مادر ، نامه گذشتگان ، تذکره سخنوران یزد و خاطرات خاضع و...... بود و بسیاری از کتب کلاسیک ایرانی را در هند تجدید چاپ نمودند و در چاپ ، نشر و پخش کتب فارسی در هندوستان اقدام نمود و نیز سالهای متمادی نمایندگی و پخش مطبوعات عمده ایران را در هند به عهده داشت . علاوه بر کارهای ادبی در کارهای اجتماعی همیشه مددکار بودند از آن جمله در تاسیس دبستان دوشیزگان شاهپوری در اله آباد رستاق یزد به سال 1312 همت گماردند .

 مادر روانشاد کهزاد بنشاهی ، سرور مرشد کابلی بودند . که کمتر کسی هست که خاطره ای از آن روانشاد نداشته باشد ایشان سالها در یزد معلم بودند .

روانشاد کهزاد بنشاهی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در یزد و در دبیرستان مارکار به پایان رساند و برای تحصیلات عالیه به هند ، شهر بمبئی نزد پدر  رفت . در آنجا موفق به اخذ مدرک مهندسی مکانیک شد و بلافاصله پس از تکمیل تحصیلات به ایران نزد هموطنان خود بازگشت تا به ایران و ایرانی خدمت کند .

ايشان در سال 1349 با خانم هما تهمتن ازدواج نمود که ثمره آن یک پسر به نام فرهاد و دو دختر به نام های آناهیتا و آزیتا است .

روانشاد کهزاد بنشاهی از همان بدو  ورود  به اصفهان با جامعه زرتشتی همکاری نزدیکی داشت و بعد  از چندی هموند انجمن زرتشتیان اصفهان شد و بعد از آن به ریاست این انجمن منصوب شد . وی هفت دوره رییس انجمن زرتشتیان اصفهان بود . قدم های مثبتی جهت رفاه و آسایش جامعه زرتشتی اصفهان برداشتند . از کارهای ارزنده ایشان می توان تلاشهای بی وقفه ایشان برای نگهداری و تعمیر و بازسازی مکان های رفاهی جامعه زرتشتیان  در اصفهان  که اکنون پذیرای خیل عظیمی از زرتشتیان سراسر جهان است ،  نام برد .

در مورد مجتمع خسروی اصفهان نیز باید به این نکته مهم اشاره کرد که وقتی  شهرداری اصفهان اقدام به تصرف این مکان نمود  اقدامات گسترده ای نمودند تا زمین را پس گرفته و تبدیل به خانه دانشجو نماید . در مورد بازسازی خانه زرتشتیان نیز مکاتبات گسترده ای را با جناب آقای موبد مهربان زرتشتی جهت مرمت و بازسازی آن نمودند و همچنین تا زمان حیات ایشان خود موبد فریدون زرتشتی نامه ای را به انجمن زرتشتیان اصفهان نوشتند که هزینه بازسازی این مکان را بر عهده  می گیرند و ولی اجل به روانشاد بنشاهی امان نداد و زندگی را به درود گفت و  اینک تلاشها و کوشش های ایشان به بار نشسته و دگر بار چونان دوره های پیش اعضای محترم انجمن بازسازی ساختمان جدید زرتشتیان را به عهده گرفته و در راه اعتلای نام ایران ، اشوزرتشت و زرتشتیان می کوشند .

مهندس کهزاد بنشاهی مهندس ذوب آهن اصفهان بودند و سالها خدمات ارزنده و شایسته ای برای ایران ، اصفهان و مردم این خطه همیشه سرسبز به آرمان آورد که تمامی این ها همیشه در ذهن و خاطره پرسنل ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان به یادگار خواهد ماند .

ایشان فعالیتهای زیادی در جهت منافع ملی این مرز و بوم به انجام رسانید که مهمترین آنها :

1)      راه اندازی بخش حرارتی و آبرسانی کارخانه ذغال شویی زرند کرمان بدون حضور کارشناس خارجی  در اواخر سال 1358

2)      راه اندازی دیگ های بخار مجتمع مس سرچشمه کرمان که در اواخر سال 1359 انجام گرفت و با توجه به بحرانی بودن زمان که با آغاز جنگ همراه بود و تکنولوژی بالای تجهیزات که توسط آمریکایی ها تاسیس شده بود که باعث راه اندازی و بهره برداری کامل از مجتمع مس سرچشمه کرمان گردید .

3)      راه اندازی کارخانه ذغال شویی زیر آب مازندران که نقش ارزنده و مثمر ثمری در تامین ذغال سنگ مورد نیاز ذوب آهن اصفهان را داشت .

4)      راه اندازی بخش بزرگی از تاسیسات حرارتی و مستقیم تولید اسید سولفوریک صنایع نظامی اصفهان که در زمان جنگ انجام گرفت و پس از احداث توسط عراق بمباران شد و مجددا" با تلاش و کوشش مهندس بنشاهی و همکارانشان بازسازی و به بهره برداری رسید .

از کارهای مهم و سخت کوشی ها ی او می توان به این مطلب اشاره نمود که دو روز قبل از درگذشت ، با نماینده وقت زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی تماس تلفنی داشتند و با وجود این که برایشان ممکن نبود که به راحتی سخن بگویند آخرین پیامها و سفارش ها ی خود را در مورد جامعه زرتشتی اصفهان و مکان های رفاهی زرتشتیان اصفهان با ایشان در میان گذاشتند .

روانشاد بنشاهی حتی تا آخرین زمان حیاتشان قلبش برای زرتشتیان می تپید و خود را مسئول در برابر آنها می دانست و اینک وظیفه اعضای محترم انجمن زرتشتیان و تک تک ساکنین اصفهان  است که چونان قبل در راه بازسازی سازمان های زرتشتیان و کمک به جامعه کوشش کنند  و از هیچ گونه تلاش دریغ نورزند و به راستی مصداق این مطلب است که کردار ماند ز ما یادگار و به راستی که اینگونه  بود .

مهندس کهزاد( فرهنگ) بنشاهی  در تاریخ 25 امرداد  1380 در اصفهان جهان فانی را به دورد گفت .

یادش گرامی ، روحش شاد و بهشت برین جایگاهش باد .

امیدوارم به لطف پروردگار رهرو راه آن روانشاد باشیم .

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 • مهمان - مهمان

  به نام اهورامزدا:
  روانش شاد و بهشت برین جایگاهش باد.

 • مهمان - مهمان

  روانش شاد . امیدوارم ما مردم اصفهان بتوانیم راهشان را ادامه دهیم .

 • مهمان - مهمان

  خانم مژگانی ، متن زیبایی بود .دستتون درد نکنه .
  چی می گی ؟؟!! :grin روانش شاد و یادش گرامی باد .

 • مهمان - مهمان

  واقعا ایول داره - تو بهشت جای ما رم هم خالی کن داش کهزاد !

 • مهمان - مهمان

  mamnon az mtlab khob shoma
  yadash be kheyr, ravanash shad