ما در برابر خونريزترين انسان‌ها،‌حق كشتن نداريم و تنها آنها را به بند مي‌كشيم   بازدید زرتشتیان از منشور حقوق بشر كوروش بزرگ – فرتور از مازیار نیک بخش 

      اشكان خسروپور  - زرتشتیان تهران همزمان با جشن مهرگان برابری روز مهر از ماه مهر از منشور کوروش این لوح مهر و دوستی در موزه ملی ایران دیدن کردند.

از صفات و خدمات او بخشندگی‌، بنیان گذاری حقوق بشر و پایه‌گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی          داستان بخشندگی کوروش بزرگ 

   منوچهر ارغواني روزی که کوروش بزرگ وارد شهر صور شد یکی از برجسته ترین کمانداران سرزمین فینیقیه (که صور از شهرهای آن بود) تصمیم گرفت که کوروش را به قتل برساند.

کوروش پيشوای دانايان و برادرِ دريادلان            اين منم کوروش پسر ماندانا و کمبوجيه

  کیخسرو استواری - اين منم کوروش پسر ماندانا و کمبوجيه

پادشاهِ جهان  ، پادشاه پهناورترين سرزمين‌های آدمی  ، از بلندی‌های پارسوماش تا بابلِ بزرگ

فرمان کوروش کبیر  روی فرش قرمز در ایران           

 

      در سال 1258 خورشیدی برابر با 1879 میلادی، به دنبال كاوش‌های گروه انگلیسی، استوانه‌ای از گل پخته بدست باستان‌شناسی به نام "هرمز رسـام" باستان شناس بریتانیایی اصل آسوری تبار، در معبد بزرگ اِسَـگیلَـه ( نیایشگاه مَـردوك ) در شهر باستانی بـابـل در بین‌النهرین کشف شد

ترجمه بخشهايي از منشور كوروش به فارسي و انگليسي    

منشور حقوق بشر کوروش بزرگ    فرشيد ظهرابيان - منشور حقوق بشر کوروش بزرگ موسوم به استوانه کوروش استوانه‌ای سفالین است که در سال ۵۳۹ پیش از میلاد به فرمان كوروش بزرگ شاهنشاه ایران ساخته شده و دور تا دور آن مجموعه‌ای از سخنان و دستورات شاهنشاه به خط میخی نقش گردیده است.

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و موميايي به خاك سپارندوصيت نامه كوروش كبير تا اجزاء بدنم ذرات خاك ايران را تشكيل دهد

منوچهر ارغواني - فرزندان من ،  دوستان من  ، من اكنون به پايان زندگي نزديك گشته‌ام ،من آن را با نشانه‌هاي آشكار دريافته‌ام ، وقتي درگذشتم مرا خوشبخت بپنداريد و كام من اين است كه اين احساس در كردار و رفتار شما نمايانگر باشد.

منشور حقوق بشر کوروش در اختیار موزه ملی ایران قرار گرفته است.       انتشار كامل‌ترين ترجمه‌ متن منشور کوروش  

      شاهین سپنتا - منشور حقوق بشر کوروش که توسط موزه بریتانیا به طور امانت در اختیار ایران قرار گرفته بامداد روز جمعه، 19 شهریور 89  وارد فرودگاه تهران شد و از آنجا به خزانه موزه ملی ایران انتقال یافت.

هفتم آبان روز  ،کوروش بزرگ خجسته باد   
هفتم آبان روز كورش بزرگ    

      منوچهر ارغواني - هفتم آبان سال ١١٩٩ ایرانی برابر با ٢٩ اكتبر سال ٥٣٩ پیش از زایش (میلاد) یا ٢٥٤۹ سال پیش در چنین روزی، كورش بزرگ پس از گشودن دروازه‌ی شهر بابل، اندر آن شهر باشكوه و بسیار كهن شد.

هفتم آبان روز كورش بزرگ و روز پاترمي ايران خجسته باد   
هفتم آبان روز كورش بزرگ    

   منوچهر ارغواني - هفتم آبان سال ١١٩٩ ايرانی برابر با ٥٣٩ پيش از زايش (ميلادی) يا ٢٥٤٧ سال پيش در چنين روزی، كورش بزرگ پس از گشودن دروازه‌ي شهر بابل، اندر آن شهر بزرگ و باشكوه و بسيار كهن شد.

من كوروش‌ام ، پادشاه جهان ، پادشاه توامند و برحق ، پادشاه بزرگ  
كوروش بزرگ    

 منوچهر ارغواني - كوروش بزرگ به‌خاطر بخشندگی‌، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه‌گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون، گسترش تمدن و غیره شناخته شده ‌است.

۱۴ اسفند روز درگذشت كوروش بزرگ 
كوروش بزرگ    

 منوچهر ارغواني - كوروش بزرگ بنياد گذار كشور ايران، مردي كه عموم تاريخ نگاران او را انديشمند، دادگستر و مهربان  توصيف کرده اند در مارس سال 530 پيش از ميلاد 9 سال پس اعلام امپراتوري ايران درگذشت .

جشن عدالت و برابري در زادروز کوروش        جشن عدالت و برابري در زادروز کوروش   

منوچهر ارغواني– 7 آبان مطابق با بيست و نهم اكتبر روز جهاني كوروش نام گذاري شده است كه از دير باز پارسيان، يهوديان، دوستداران حقوق بشر و هواداران اداره جهان به صورت ملل مشترك المنافع آن را گرامي مي دارند و رعايت مي كنند. مطلب زير نگاهي به دوران حکومت کورش بزرگ دارد

خَشایارشا پسر داریوش چهارمین پادشاه هخامنشی  كتیبه خَشایارشا پسر داریوش بزرگ و آتوسا دختر کوروش بزرگ چهارمین پادشاه هخامنشی

  مریم خویشکار –  تعداد 8 سنگ نبشته در كاخ صد ستون پیدا شده و اكنون در موزه تخت جمشید و موزه ایران باستان و موزه شیكاگو میباشد‚ این سنگ نبشته ها متعلق به خشایارشا((خشایارشا در نوشته های میخی خشایارشن است كه از دو واژه تركیب یافته(خشه) به معنی شاه و (ارشن) به معنی دلیر میباشد كه روی هم رفته به معنی شاه دلیر میباشد.)) میباشد و ترجمه آن چنین میباشد

فرتوری از نگارخانه

sadeh92kochehbiyok13_20140201_375058169104.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2