روز مهر تا روز ورهرام ايزد از ماه تير (۱۳ تا ۱۷ تير ) زيارت پارس بانو  پير پارس بانو

منوچهر ارغواني - نیایشگاه «پارس بانو»، «بانوی پارس» یا «پیربانو» در 120 کیلومتری شمال غربی یزد (54 کیلومتری اردکان)، در جنوب عقدا و درون دره­ای به نام «زرجو»(زرجوع) واقع شده است.

از سپندارمذ امشاسپند تا آذر ايزد از ماه تير روز زيارت پير نارستانه        روز سپندارمذ تا روز آذر از ماه تیر زیارت پیر نارستانه  

    منوچهر ارغوانی - زرتشتيان به مدت 5 روز از روز سپندارمذ تا روز آذر از ماه تیر (دوم تا ششم تير ماه) برای زيارت پير نارستانه در اين زيارتگاه گردهم آمده  به درگاه اهورا مزدا نيايش  و آداب و سنت‌های شاد را به جا می‌آورند

سپندارمذ روز تا آذر روز  از ماه تير (۲ الي ۶ )  ديدار از  زيارتگاه  نارستانه   پير نارستانه

منوچهر ارغوانی - پیر نارستانه نام نیایشگاهی است در حدود سی کیلومتری شهر یزد در پشت کوه «دربید»، که زرتشتیان هر ساله به مدت 5 روز برای به جا آوردن مراسم و آداب و رسوم مربوط و با هم بودن و نيايش به این نیایشگاه می­روند

 اشتاد ايزد و خورداد ماه روز زيارت ستي پير 
پير ستي پير یا قلعه اسدان – فرتور از سرور دهموبد   

   منوچهر ارغوانی - پير ستي پير در شمال مريم آباد يزد  قرار گرفته و همه ماهه به روز اشتاد ايزد بخصوص در  24 خورداد ماه  زرتشتيان در اين زيارتگاه حضور مي يابند و پس از نيايش خداوند با سورگ ( نان روغني )  ، پشمك و چاي پذيرايي مي شوند.

 ۱۲ تا ۱۶ امرداد روز زيارت ناركي  جشنواره پير ناركي

منوچهر ارغواني - پیر نارکی در 58 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد در حواي مهريز بر دامنه‌ی کوه غربی به نام تيجنگ نزدیک دره زنجیر و یا در نزدیکی تفت از دره گیگون قرار دارد.

پیر هریشت زیارتگاه زرتشتیان زیارت گاه پیر هریشت

منوچهر ارغوانی - زرتشتیان ایران از سراسر جهان، هر سال از روز امرداد تا روز خور از ماه فروردین (7 تا 11 فروردین) برای برگزاری آیین های دینی و سنتی در زیارتگاه «پیرهریشت» گردهم می آیند.

در بيابان برهوت يزد و در دل كوير ، چك چك تنها جاي است كه آب زلال تراوش مي كند چك چكو ) پير سبز )

منوچهر ارغواني - پير سبز در محلي ميان كوهاي اردكان و انجيره نزديك به قريه خرانق واقع شده كه آب و هواي آن نسبتا خنك تر از مراكز يزد ميباشد .صاحب پير را حيات بانو از شاهدختهاي ساساني كه پس از سقوط مداين براي حفظ ناموس و پاكدامني خويش به اطراف و اكناف ايران آواره گرديده اند ميباشد.

روز اشتاد ايزد از ماه خورداد ( ۲۴ خورداد ) روز زيارت ستي پير ستي پير زيارتگاه زرتشتيان

شهريارهيربد - استاد فريدون جنيدي پژوهشگر و ايرانشناس معاصر ميگويد

ايرانيان بالاترين صفت براي آفريدگار يكتا ، خداوند جان و خرد قايل بودند و به خداوند جان و خرد خيلي عميق و روحاني مي انديشيدند و گفته هردوت رابيان ميدارد كه ايرانيان هيچگونه تصويري يا تجسمي از خداوند يكتا نداشتند و نيايشگاههاي بجا مانده از دوره ساسانيان به حدي ساده و روحاني نشان مي دهد كه فقط توجه به آفريدگار بوده است.

 

روز مهر تا روز ورهرام ايزد از ماه تير (۱۳ تا ۱۷ تير ) زيارت پارس بانو  پير پارس بانو

منوچهر ارغوانی - «پارس‌بانو»، زیارتگاهی مربوط به زرتشتیان است که در منطقه «عقدا» در روستای «زرجوع» واقع شده. این زیارتگاه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد و ۵۴ کیلومتری شهر اردکان در محدوده استان یزد قرار دارد.

روز آذر ايزد از ماه ارديبهشت روز زيارت آتشكده اودواده هندوستان معبد ادواره هند

فرهود رشيدي - آتشکده اي که ۳۰۰سال پيش توسط پارسيان تخت نشين شد. آتشکده اي که يادگار آتش آذر برزين مهر واقع در ريوند خراسان است.

تاريخچه درمهر گوهر مهربان اصفهان    
سالگرد بازگشايي درمهر اصفهان    

فرهود رشيدي - اصفهان یکی از فطب های زرتشتیان ایران در دوران میانه بوده است.به طوریکه آتشکده آن تا زمان آل بویه روشن بوده است.

شاه مهر ايزد كرمان يكي از نيايشگاههاي زرتشتيان در كرمان         شاه مهرايزد كرمان

فرهود رشيدي - این پیرون که در محله بداغ آباد در شمال کرمان واقع است،به ایزد مهر (میترا)منسوب می شود.ایزدی که پیمان و همازوری را نویدمی دهد و ایزدی که پیش از اشو زرتشت ، جایگاه ویژه ای در جامعه ایرانی داشته است. 

مقالات دیگر...

فرتوری از نگارخانه

tirgan89koshk18_20100705_259118897793.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2