شاهد برگزاري جشن ارديبهشت گان در پسين روز دوم ارديبهشت

ارديبهشت گان

به گزارش خبرنگار همازور، اين جشن را انجمن موبدان تهران با همكاري انجمن زرتشتيان تهران در همايشگاه ديني و فرهنگي اجتماعي ماركار تهران پارس برگزار مي كند

 

 

قرار است اين آيين كهن از ساعت ٥ پسين و با اوستا خواني آغاز شود.

در برنامه هاي جشن ارديبهشت گان هم چنين سخنراني موبد دكتر اردشير خورشيديان و سخنراني آقاي كورش نيكنام نماينده زرتشتيان در مجلس نيز گنجانده شده است.

برنامه هاي هنري و اجراي نمايش نيز بخش هاي ديگري از جشن هستند كه هنرمندان همكيش آن ها را تدارك ديده اند. اين گزارش حاكي است براي رفاه همكيشان قرار است تعدادي اتوبوس در برخي مكان ها نظير آدريان تهران ( معبد ) ميدان سلماس و ميدان سنايي كار حمل و نقل همكيشان را به عهده گيرند. اين اتوبوس ها ساعت         ١٦ و ٣٠ دقيقه از مكان هاي مشخص شده به سوي ماركار تهران پارس حركت مي‌كنند .

گفتني است كه در ادبيات ديني زرتشتيان واژه ارديبهشت با فتح الف خوانده مي‌شود، اما در زبان فارسي اين نام با ضم الف گفته مي شود. به نوشته زنده ياد موبد دكتر جهانگير اشيدري سبب اين تفاوت آن است كه هنگامي كه مي خواستند در ١١ فروردين 1304 قانون نامگذاري ماه هاي جديد را به جاي ماه هاي تركي و قمري در تقويم رسمي مملكت واردكنند. مجلس آن زمان چنين تصويب كرد كه ماه هاي فعلي را كه مرسوم است با اين تغييرات در سالنما و تقويم مملكت بپذيرد:

الف- به جاي ارديبهشت ( با صداي فتحه الف ) ارديبهشت ( با ضم الف گفته شود).

ب- واژه ماه پنجم امرداد گفته شود.

پ- واژه ماه آخر كه سپندارمذ است، براي اختصار اسفند گفته شود.

بنا به اين نوشته، ارديبهشت در اوستا به چم (معني ) بهترين راستي و پاكي و تقدس است.

ارديبهشت گان يكي ازجشن هاي آتش در نزد ايرانيان است. سومين آيين و دستور هستي از ديدگاه زرتشت، باور داشتن به بودن سامان و آرايش و هنجار درستي است كه جهان برآن پايه اداره مي شود. اين دستور در اوستا « اشه وهيشته » و در فارسي، ارديبهشت ناميده مي شود و به چم « بهترين اشويي » است. آتش همواره پاك، از بين برنده‌ي ناپاكي، پرتو افكن و نورافشان است. از ديدگاه مينوي نيز، اشا همين ويژگي ها را دارد و آلودگي هاي دروني و بروني را از ميان مي برد و نيروي تازه اي به روان مي بخشد وهستي را مي سازد.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

فرتوری از نگارخانه

esfandgan92narsiabad13_20140219_743296803673.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2