دكتر اسفنديار اختياري  نماينده منتخب زرتشتيان در مجلس هشتم را بهتر بشناسيم.  دكتر اسفنديار اختياري كسنويه

برساد -۳۱ امرداد ماه ۱۳۴۵ در شهر یزد یا بهتر بگوییم در کسنویه یزد زاده شد، پدرش بهمن و مادرش پروین نام او را اسفندیار نهادند، شغل پدر (کارمند بانک) سبب شد که کودکی و دوران دبستانی پر از مسافرت را داشته باشد .

 در دوران راهنمایی در کنار درس، ورزش را نیز آغاز نمود و به زودی به عنوان یکی از اعضای تیم بسکتبال استان یزد شناخته شد. به غیر از تیم مدرسه و استان یزد برای سازمان و باشگاه جوانان زرتشتی نیز بازی می کرد و به همراه همبازیهای آن زمان خود توانستند جوایز فراوانی را در مسابقاتی همچون جام یگانگی، راستی و مسابقات کشوری کسب نمایند.
اما سال ۶۲ را باید سال ورود دکتر به فعالیتهای اجتماعی دانست ایشان در این سال و بعد از اردوی کانون دانشجویان زرتشتی به همراه گروه زیادی از جوانان یزدی کلاس گاتها را تشکیل دادند، کلاسی که بعد از چند سال وقفه در برگزاری جشنها ضمن تحقیق در مورد گاهان و تفسیر آن، جشنهای ایرانی را زنده و آنها را مجددا برگزار نمود. جشنهایی همچون زایش اشوزتشت، مهرگان، سده و... البته ناگفته نماند که در همان سالها دکتر اسفندیار اختیاری در کنکور دانشگاه ها نیز شرکت نمود و در استان یزد در رشته ریاضی فیزیک نفر سوم شد. انتخاب او مهندسی تکنولوژی نساجی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر(پلی تکنیک تهران) بود. بدین ترتیب بعد از سالها بار دیگر راهی تهران شد و همین بهانه ای بود برای ورود به کانون دانشجویان زرتشتی، از سازمانهای فعال جامعه زرتشتیان ایران. به هر حال عضویت ایشان در کانون و نوع عملکرد درخشانش باعث شد که به عضویت هیات مدیره و دبیری کانون انتنخاب شود.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بعد از دوران سربازی و در عین حال تدریس در دانشگاه ها از سال ۱۳۶۸ آغازی بود برای پیشرفتهای دکتر در زمینه های علمی، وی توانست در سال ۱۳۸۰ مدرک دکترای مهندسی تکنولوژی نساجی خود را از دانشگاه صنعتی امیرکبیر دریافت نماید و در طول ۱۸ سال تدریس و پژوهش خود در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه یزد موفق به چاپ ۳۲ مقاله علمی و ۸ طرح پژوهشی شد. همچنین ایشان در سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵ به عنوان استاد نمونه دانشگاه یزد معرفی شدند و از سوی دیگر امسال نیز ایشان به عنوان پژوهشگر برتر فنی و مهندسی دانشگاه یزد شناخته شده است. در عین حال دکتر اختیاری توانسته است ۶ ثبت اختراع را به ثبت برساند و در این زمینه نیز یکی از برجسته ترین زرتشتیان حال حاضر می باشد.

از فعالیت های اجتماعی ايشان می‌توان به سرنشینی کانون دانشجویان زرتشتی، هموندی در سازمان و باشگاه جوانان زرتشتی یزد، مدیرکل پژوهشی دانشگاه یزد، رابط دانشگاه یزد در اتحادیه دانشگاه‌های جنوب کشور، سرپرست مرکز فناوری اقبال، هموند انجمن نانو فناوری ایران،دبير پرديس دانش ماركار ونماينده منتخب در مجلس اشاره کرد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • مهمان - بابك

    آنكه دلش با نور علم و دانش آشنا گشت ، دلشاد خواهد شد و سپس به سوي نوگرداندن جهان مي رود و نام خود را در تاريخ جاودانه خواهد ساخت

فرتوری از نگارخانه

kelasmodiritzaman9_20101217_84551535.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2