سنگ‌افراشت‌ها از سرما ترک خوردند

سمیرا دوستارمنش - منطقه باستانی معروف به شهر یری در شمال غربی روستای پیرازمیان در 31 کیلومتری شرق مشگین شهر  استان اردبیل در کنار رود قره سو قرار دارد.

جایی در کنار رود قره سو که وسعت آن به 400 هکتار می رسد و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه  تشکیل می شود.

 قدمت قلعه و معبد به 1450 پیش از میلاد و قوشا تپه به 7 هزاره پیش از میلاد می رسد.


در نزدیکی‌های اردبیل، سنگ قبرهایی با نقش‌هایی یک نواخت از چهره انسان‌هایی که دهان ندارند دیده می‌شوند که اندازه‌ی آن‌ها از 2مترتا 40 سانتیمتر متغیر است و شمار تقریبی آنها به بیش از صد مورد می‌رسد.

 این محوطه در منتهی الیه دشت مشگین شهر و به فاصله 65 کیلو متری شمال‌غربی مرکز استان و در 35 کیلومتری شرق شهرستان مشکین شهر و در 2 کیلو متری شمال روستای پیر ازمیان و از توابع بخش مشکین شرقی واقع شده و در آن می توانید یک قلعه وسیع با دیوار دفاعی سنگی از نوع خشکه چین را در کنار محلی برای برگزاری آیین‌های مذهبی و گورهای باستانی بسیار ببینید.

 تا به حال حدود 450 گور در این محل شناسایی شده است که ابعاد کوچکترین آن‌ها 3.2 متر و بزرگترین آن‌ها 8.2 متر است. سنگ‌های این آرامستان حال و روز خوبی ندارند و نیاز به رسیدگی جدی میراث فرهنگی اردبیل هستند.


این در حالی است که مدیر کل میراث فرهنگی اردبیل در سال 84ضمن بازدید از منطقه اعلام کرد که در سال 85حریم شهر یری تعیین خواهد شد و این منطقه‌ی باستانی به ثبت ملی و جهانی خواهد رسید.

ولی در امرداد سال 85 تحقیقات باستان شناسی منطقه تعطیل شد. او در امرداد سال 85 اعلام کرد که کار طراحی سازه محافظ انجام خواهد شد اما تا کنون هیچ کاری در جهت حفاظت از سنگ افراشت‌ها انجام نشده است.به جز طوفان روزهای گذشته، سرمای شدید زمستان عامل تهدید دیگری برای سنگ‌های منقش این منطقه است که می‌تواند آثار تاریخی این تپه را از بین ببرد.

 

 سنگ‌افراشت‌شهر یری - فرتور از سمیرا دوستارمنش

عده ای از باستانشناسان قدمت این محوطه را تا 9 هزار سال هم تخمین می زنند  و معتقدند که سنگ تراشه های از اشکال انسان مربوط به 7 هزار سال قبل از میلاد مسیح در این منطقه موجود است.

سنگ‌افراشت‌شهر یری - فرتور از سمیرا دوستارمنش

 

 

سنگ‌افراشت‌شهر یری - فرتور از سمیرا دوستارمنش

 

سنگ‌افراشت‌شهر یری - فرتور از سمیرا دوستارمنش

فرتور از سمیرا دوستارمنش است.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

فرتوری از نگارخانه

jashnenikokarikanon3_20090314_-492950895.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2