فريبا مژگاني - ساعت ۸ شب۲ ارديبهشت به دعوت خانم آرميتا استاد مجري برنامه ‏، جشن ارديبهشت گان در قاسم اباد با سخنان كيخسرو ماوندادي سرنشين انجمن زرتشتيان قاسم آباد آغاز شد.

در سخنانش به پاره اي از مسائل و مناسبتها اشاره نمود و همچنين نيازمندي هاي تالار ماهيار اردشير قاسم آباد را اعلام كرد و از خيرانديشان خواست تا در صورت تمايل اين انجمن را ياري دهند.

 به دنبال آن دكتر اسفنديار اختياري نماينده منتخب زرتشتيان در هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي در سخناني ضمن تبريك جشن ارديبهشتگان، اين جشن را جشن راستي و درستي خواند و آرزو نمود كه همه زرتشتيان در اين مسير گام نهند.

 با توجه به اينكه در جشن ارديبهشتگان آتش داراي اهميت خاصي است، انجمن قاسم آباد در اقدامي شايسته از آتشبند كهن سال اين روستا كه بيش از ۳۲ سال است اين مسئوليت مهم را بر عهده دارند تقدير نمود،‌ بهرام خداداد غريبشاهي و بعد از تبريك جشن ارديبهشتگان در سخناني كوتاه از باشندگان سپاسگزاري نمود و به دنبال آن دكتر اسفنديار اختياري حلقه گل و يادبودي را از سوي انجمن زرتشتيان قاسم آباد به ايشان اهدا نمودند.

در ادامه  بهرام دمهري مدير باشگاه جهان ديدگان زرتشتي در سخناني اين باشگاه را معرفي كرد، وي از دريافت مجوز و راه اندازي باشگاه در ماه گذشته سخن گفت و اشاره نمود كه در حال حاضر زرتشتيان بالاي ۶۰سال از ساعت ۸ صبح تا ۸  شب مي توانند از امكانات باشگاه استفاده كنند.

بدنبال آن فريبا مژگاني در رابطه با جمله ( ايو پنتا يو اشه  راه در جهان يكي است و ان راه راستي است) كه تنها راه راستي كه منطق بر قانون اشا مي باشد و انسان را به سر منزل مقصود كه همانا حقيقت محض است صحبت كردند و توضيحاتي در باره واژه ارديبهشت دادند  و با بحث علمي در مورد نياز به تاريكي مطلق  شب در زمان خواب سخن خود را بپايان دادند .

پايان بخش برنامه ها اجراي چند آهنگ زيبا توسط آقاي داريوش يزشني و خانم شايسته كوه نوري بود و صرف شام پايان بخش برنامه ها بود .

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 • مهمان - behruz

  بحث علمي در مورد نياز به تاريكي مطلق شب در زمان خواب مفيد بود. از انجمن محترم قاسم آباد تشكر ميكنم. همت كم نكنند.


  خبرگزاري دانشجويان ايران – واحد علوم پزشكي تهران
  سرويس بهداشت و درمان

  بررسي ها نشان داده است بيش از 6 ميليون نفر در ايران به اختلالات خواب دچار هستند و چنانچه به مسئله اختلالات خواب اهميت داده نشود مشكلات اجتماعي بسياري ايجاد خواهد شد.
  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي تهران دكتر خسرو صادق نيت، فلوشيپ اختلالات خواب در نشست مطبوعاتي كنگره اختلالات خواب با بيان اينكه خواب ضرورت زندگي است و براساس نتايج آزمايشات انجام شده بر روي حيوانات، محروميت از خواب منجر به مرگ مي شود گفت: با توجه به شيوع بسيار بالاي بيماريها و اختلالات مرتبط با خواب (حدود 20 درصد) طب خواب در طب نوين جايگاه ويژه اي يافته است، به گونه اي كه در كشورهاي پيشرفته كمتر بيمارستان و شهري را مي توان يافت كه به اين مهم به طور جدي نپرداخته باشد.
  وي افزود: براساس آمارهاي بدست آمده بيشترين علت مرگ و مير بعد از بيماري هاي قلبي و عروقي را سوانح و حوادث به خود اختصاص مي دهند و ثابت شده كه يكي از شايع ترين علت ايجاد سوانح براثر اختلالات خواب است. براين اساس در بسياري از كشورهاي دنيا افراد براي اشتغال به يك سري از مشاغل حساس از جمله رانندگي ضرورت دارد تا از نظر اختلالات خواب مورد بررسي قرار گيرند.
  دكتر صادق نيت گفت: اختلالات خواب طيف وسيعي از بيماري هاي مختلف را شامل مي شود كه تاكنون 168 بيماري مرتبط با اختلالات خواب شناخته شده اند و بسياري از بيماري هاي رواني، گوش و حلق و بيني، مغز و اعصاب، اطفال، نورولوژي، قلب و عروق، ريه، غدد درون ريز متابوليسم و طب كار در اثر اختلالات خواب بروز كرده و يا تشديد مي شوند به عنوان مثال يكي از شايع ترين و پرعارضه ترين اختلالات تنفسي كه مربوط به بيماري هاي ريه مي شود بحث وقفه تنفسي در حين خواب است كه به قاتل مرموز نيز مشهور است همچنين اختلالات خواب در بحث مغز و اعصاب نيز مي تواند باعث تشديد بروز تشنج در بيماران صرعي شود.
  وي ادامه داد: از رشته هاي ديگري كه با اختلالات خواب در ارتباطند، رشته طب كار است. از يك جهت 60 درصد از افرادي كه شب كاري، شيفت كاري و يا مسافرتهاي هوايي در عرض جغرافيايي دارند دچار انواع اختلالات خواب مي شوند و ازجهت ديگر براساس مواجهه افراد با يك سري مواد آسيب رسان و سمي از قبيل بسياري از حلال ها اختلالات خواب در آنان بروز مي كند.
  عضو هيات موسس انجمن علمي پزشكي خواب با بيان اينكه بررسي اثرات متقابل اختلالات خواب و اختلالات و بيماريهاي ارگانهاي مختلف بدن همكاري مشترك و تنگاتنگ گروههاي مختلف تخصصي پزشكي را ضروري مي نمايد، افزود: اكنون با پايه گذاري انجمن علمي پزشكي خواب ضمن تاسيس پايگاهي براي همكاري و هماهنگي علاقه مندان به اين جنبه از سلامتي، با استفاده از تخصص هاي مختلف پزشكي، زمينه هاي رشد و گسترش اين علم و ارتقاء ارائه خدمات پزشكي در اين رابطه را فراهم شده است.
  عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران اظهار داشت: به منظور آشنايي پزشكان رشته هاي مختلف با تازه ترين يافته هاي علم خواب، مركز تحقيقات گوش و حلق و بيني و سر و گردن دانشگاه علوم پزشكي تهران با همكاري انجمن علمي طب خواب و مركز اطلاعات خواب نور، سمينار سراسري خواب را از 5 تا 7 مهر ماه جاري در سالن اجتماعات بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص) برگزار خواهد نمود.
  وي در پايان گفت: با توجه به وسعت حيطه بيماريهاي خواب سعي شده است در برنامه هاي منسجم و با همكاري متخصصين نورولوژي، روانپزشكي، طب كار، قلب و كودكان درباره مباحث مهمي از جمله خواب طبيعي، اختلالات خواب، بيماريهاي مرتبط با خواب و روشهاي تشخيصي و درماني آن به تفصيل بحث شود.

  اختلالات خواب و راه هاى رهايى از بى خوابى  آيا آرزومند يك خواب راحت و شيرين هستيد؟ از مشكل بى خوابى رنج مى بريد. راهكارهاى زير را به كار بنديد و ببينيد كه مى توانيد خواب راحتى داشته باشيد.
  اهميت خواب به اندازه اى است كه مى تواند روى زندگى روزانه اثرگذار باشد، خواب كم يا اختلالات خواب روى فكر، قدرت تمركز، توانايى فرد و حتى روى كار روزانه فرد تأثيرمى گذارد. در حين خواب، سلول هاى بدن و مغز هردو ترميم مى شود و اين احيا و بازسازى موجب مى شود تا روز بعد سرحال و هوشيار از خواب بيدار شويد.
  خواب موردنياز براى هركس متفاوت است، بطور متوسط هر فردى به ۷ تا ۹ ساعت خواب نياز دارد. اما عده اى نيز هستند كه ۱۰ ساعت خواب برايشان كافى است. احساس فرد در روز بعد، ميزان كافى بودن يا عدم كفايت خواب را نشان مى دهد. چنانچه روز بعد احساس خستگى بيش از حد، زودرنجى و كج خلقى داشته باشيد، يعنى اين كه خواب شما كافى نبوده است.
  هورمون هاى رشد در حين خواب آزاد مى شوند. بنابراين نوزادان، كودكان و افراد مسن نسبت به جوانان به خواب بيشترى نياز دارند.
  هرچه سن افراد بيشتر مى شود، ميزان خواب كمتر و اختلالات مربوط به خواب افزايش پيدامى كند، افراد پير معمولاً شب هنگام چندين مرتبه از خواب بيدار مى شوند.
  كمبود خواب موجب افزايش ميزان قندخون و درنتيجه افزايش فشارخون و ايجاد افسردگى مى شود. افزون بر اين بى خوابى فرد را در معرض خطر ابتلا به ديابت و آسيب ديدگى مغز قرار مى دهد. بى خوابى موجب ايجاد تغييراتى در ميزان هورمون تيروئيد و هورمون هاى استرس مى شود كه اين تغييرات روى حافظه سيستم دفاعى بدن، قلب و متابوليسم بدن اثرمى گذارد.
  چه چيزى موجب خواب مى شود
  دليل اين موضوع هنوز كاملاً مشخص نشده است، اما دانشمندان معتقدند، بلافاصله پس از تولد، ريتمى در بدن شكل مى گيرد كه به آن «ساعت بدن» گفته مى شود. برخى موادشيميايى طبيعى بدن موجب به وجود آمدن خواب مى شوند كه البته در اين ميان رژيم غذايى مناسب نيز نقش مهمى ايفامى كند.
  موارد زير روى خواب اثر مى گذارد:
  ۱- پرخورى و كم خورى موجب ايجاد اختلال در خواب مى شود. خوردن يك غذاى سبك قبل از خواب به بهتر شدن خواب كمك مى كند، درحالى كه پرخورى سبب اختلال در سيستم هضم و درنتيجه بى خوابى مى شود.
  ۲- كافئين نيز در خواب اختلال ايجاد مى كند. هرنوع غذا و نوشيدنى اى كه داراى كافئين است سبب بى خوابى مى شود. مثل قهوه، كوكاكولا و شكلات. البته در افراد مختلف، تأثير آن متفاوت است. چنانچه نسبت به كافئين حساسيت داريد، از خوردن مواد كافئين دار در بعدازظهر و غروب اجتناب كنيد.
  ۳- خوردن چربى را فراموش كنيد. خوردن غذاهاى خيلى چرب سبب نامنظمى سيستم هضم و گوارش و درنتيجه بى خوابى مى شود.
  ۴- ديروقت شام نخوريد. افرادى كه مشكل معده مثل برگشت اسيدمعده و يا ترش كردگى دارند، نبايد ديروقت غذا بخورند و از خوردن غذاهاى سنگين خوددارى كنند، زيرا غذاى سنگين تخليه شدن معده را به تعويق مى اندازد. خوابيدن با معده پر، باعث تحريك اسيدها و مايعات معده و روده مى شود و آنها را به سمت مرى مى راند. بنابراين حالت ترش كردگى ايجاد مى شود كه سبب ايجاد تغييراتى در خواب مى شود. البته نوشيدن بيش از اندازه مايعات قبل از خواب نيز مشكل ساز است.
  ۵- شير و عسل به بهبود خواب كمك مى كنند. شير داراى آمينو اسيدى به نام تريپتوفان است كه تريپتوفان موجب افزايش مقدار داروى مسكن طبيعى در مغز به نام سروتونين مى شود. به همين دليل بيشتر پزشكان قبل از خواب نوشيدن شير به همراه يك قاشق چايخورى عسل را توصيه مى كنند. مخلوط شير و موز نيز به بهبود خواب كمك مى كند و به بدن ويتامين B6 مى رساند كه اين ويتامين به تبديل تريپتوفان به سروتونين كمك مى كند.
  برخى ازانواع گياهان و داروهاى گياهى نيز به بهبود خواب كمك مى كند. بطور مثال گياه سنبل كوهى تأثيرى شگفت انگيز بر جاى مى گذارد. پزشكان معتقدند سنبل كوهى سبب آرامش سيستم عصبى و راحتى بافت ماهيچه ها مى شود، بنابراين دم كردن سنبل در يك قورى چاى توصيه مى شود.
  علاوه بر سنبل، چاى بابونه، نعناع و ليموعمانى نيز به خواب بهتر و آرام تر كمك مى كند.
  هورمونى در مغز ترشح مى شود كه ملاتونين نام دارد، اين هورمون مسئول تنظيم چرخه خواب و بيدارى افراد است. كارشناسان معتقدند اين هورمون، هورمون هاى زنانگى، چرخه قاعدگى، حوصله و خلق و خوى و هورمون هاى رشد را در كنترل خود دارد. علاوه بر اين «ملاتونين» سبب كاهش كم خوابى، جلوگيرى ازانواع سرطان ها، افزايش و رشد سيستم دفاعى بدن و جلوگيرى از پيرى زودرس مى شود. پزشكان مصرف مقدار كمى از اين هورمون را توصيه مى كنند، زيرا مصرف مقدار بيش از موردنياز موجب افسردگى مى شود و خوردن آن به زنان باردار و شيرده، بيماران روانى و افراد مبتلا به ورم مفاصل توصيه نمى شود.
  اختلالات خواب
  بى خوابى مى تواند يكى از عوارض ناشى از عصبانيت، افسردگى يا استرس باشد و يا در اثر برخى داروها ايجاد شود.
  يكى ديگر از اختلالات خواب كه منجر به بى خوابى مى شود، اپنياى خواب است. لغت يونانى «اپنيا» به معناى «بدون تنفس» است، كه اين بيمارى ۳ نوع است:
  ۱) بازدارنده، (مانع)
  ۲) مركزى
  ۳) مختلط و نوع بازدارنده رايج ترين نوع آن به شمار مى رود. در هر ۳ نوع اين بيمارى، بيمار درحين خواب دچار بريدگى و قطع تنفس مى شود. گاهى صدها مرتبه درطول خواب اين اتفاق رخ مى دهد و حتى يك دقيقه نيز طول مى كشد.
  اپنياى مانع (بازدارنده) در اثر مسدودشدن راه هاى عبور هوا ايجاد مى شود كه در اين حالت بافت نرم عقب گلو فرو مى ريزد و راه هاى عبور هوا را درحين خواب مسدود مى كند.
  اما نوع مركزى، راه عبور هوا مسدود نمى شود، بلكه مغز قادر نيست سيگنال هايى براى تنفس به ماهيچه ها بفرستد و درنوع سوم، همانطور كه از نامش مشخص است، تركيبى از هردو است. افراد در هر سنى ممكن است به اين بيمارى مبتلا شوند. اين بيمارى سبب ابتلا به افزايش فشارخون، بيمارى قلبى، مشكلات حافظه، افزايش وزن، عدم باردارى و سردرد مى شود. افراد مبتلا به «اپنيا» در خواب زياد خرخر مى كنند و صداى خرخركردن گاهى به اوج مى رسد. البته اين حالت در افراد چاق ميانسال بيشتر ديده مى شود.
  براى درمان بى خوابى مى توانيد از راه هاى زير كمك بگيريد: ۱- برنامه خواب خود را يادداشت كنيد، چه ساعتى شب به رختخواب مى رويد و صبح كى از خواب بيدار مى شويد. سپس چند شب، قبل از خواب، ورزش و خوردن نوشيدنى هاى كافئين دار را امتحان كنيد، حتى يكى يا دو روز هنگام ظهر چرت كوتاهى بزنيد و اثر آن را روى خواب شب بررسى كنيد.
  ۲- بعدازظهر ورزش كنيد و از ورزش كردن ۲ يا ۳ ساعت قبل از خواب پرهيز كنيد زيرا سبب بى خوابى مى شود.
  ۳- بعد از صرف ناهار از خوردن غذا و نوشيدنى هاى كافئين دار پرهيز كنيد.
  ۴- سيگار نكشيد، چنانچه قادر به ترك نيستيد، سعى كنيد يك يا دو ساعت قبل از خواب سيگار نكشيد.
  ۵- ساعت مشخصى براى خواب خود انتخاب كنيد و سعى كنيد طبق برنامه به رختخواب برويد، دوش آب گرم، چند دقيقه كوتاه در رختخواب و گوش دادن به يك موسيقى آرام نيز قبل از خواب مفيد خواهدبود.
  ۶- اتاق خود را با پرده هاى تيره رنگ تاريك و ساكت نگه داريد و از اتاق خواب تنها براى خواب استفاده كنيد نه كار و تماشاى تلويزيون. تشك خوابتان نبايد زياد نرم يا سفت باشد و حتماً لباس خواب راحت و مناسبى هنگام خواب بر تن كنيد.
  از ماسك مخصوص براى چشم هايتان و گوشگير (گوشى) استفاده كنيد و چنانچه باز هم خواب به چشمانتان نيامد، بيش از ۱۵دقيقه در رختخواب باقى نمانيد، از جاى خود بلند شويد به اتاق ديگرى برويد و زمانى را صرف تماشاى تلويزيون يا خواندن روزنامه و كتاب كنيد تا خوابتان بگيرد.
  ۷- اگر با بدن خسته به رختخواب برويد، خواب خوبى نخواهيدداشت بنابراين با انجام چند حركت كششى و ورزش سبك، ماهيچه هاى خود را حركت دهيد، بويژه ماهيچه هاى مربوط به قسمت بالاتنه، گردن و شانه ها.
  گاهى اوقات براى مبارزه با بى خوابى بايد تغييراتى در برخى از عادات زندگى روزمره خود بدهيد. بطورمثال:
  - هرروز بعدازظهر ۲۰ دقيقه بيرون از منزل پياده روى كنيد.
  - محيط اتاق خواب خود را خنك نگه داريد.
  - اگر تمامى راههاى ممكن را امتحان كرديد و تأثيرى نداشت به مدت يك يا دو شب مى توانيد از قرص هاى خواب استفاده كنيد، اما نبايد بيش ازدو روز مصرف كنيد كه به صورت عادت شود.
  برخى از مطالعات نشان مى دهد كه ۵ هفته طب سوزنى نيز مى تواند به بهبود خواب كمك كند، طب سوزنى ميزان فعاليت ملاتونين را افزايش مى دهد و درنتيجه قابليت به خواب رفتن افزايش پيدامى كند.
  بهداشت خواب نيز يكى ديگر از عواملى است كه پزشكان بر آن تأكيد مى كنند، بدين معنا كه اتاق خواب و تختخواب نيز مى تواند عاملى براى بهبود خواب باشد. نور اتاق را به گونه اى هماهنگ كنيد كه چشم را اذيت نكند و تختخواب را از كنار ديوار دورتر قرار دهيد تا هيچ سروصدايى مخل آسايش شما نشود.
  قبل از خواب كمى آب بنوشيد، زيرا تحقيقات نشان مى دهد، نوشيدن آبميوه قبل از خواب ۲۰ تا ۳۰ دقيقه خواب را به تأخير مى اندازد و اين امر به دليل شكر زياد موجود در آبميوه اتفاق مى افتد. علاوه بر اين خوردن گردو قبل از خواب نيز مى تواند به بهبود خواب كمك كند زيرا گردو منبع غنى اى از تريپتوفان است.
  ۱۲۰ تا ۹۰ دقيقه قبل از خواب دوش آب گرم بگيريد زيرا آب گرم، موجب بالارفتن دماى درونى بدن مى شود. وقتى مى خواهيد بخوابيد كاهش دماى بدن به بهبود خواب كمك مى كند.

 • مهمان - arash

  اگر توجه داشته باشید تنها انجمنی که به بیشتر جشنهای سال ارج مینهد انجمن قاسم آباد است که باید از این انجمن تقدیر کرد

 • مهمان - مهمان

  با سپاس از سخنراني شما در مورد ايو پنتا....

فرتوری از نگارخانه

sadeh93markartehran5_20150201_617133908392.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2