روان را با خرد در هم سرشتم    و ار آن تخمي كه حاصل بود كشتم 

مراسم سدره پوشي

بهروز نعيم آبادي - سالن ماهیار اردشیر قاسم آباد در پسین روز خورداد امشاسپند پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۸۷ میزبان بیش از۶۵۰ نفر از زرتشتیان یزد و تعدادی از پارسیان هند بود تا سدره پوشي۱۴ نفر از نوجوانان بايسته زرتشتي را با حضور بهدينان و آشنايان اين عزيزان برگزار كنند  .

نوجواناني كه قرار بود دين بهي را برگزينند در ابتدا به آتشكده قاسم آباد رفتند و در كنار پرستش سو زرتشتيان به يادگار عكس گرفتند و به دنبال آن با ساز و همراهي تعداد زيادي از زرتشتيان مسير آتشكده تا تالار را طي نمودند.

برنامه ها با کمی تاخیر در ساعت 7:40 دقیقه آغاز شد . در ابتدا مجری برنامه ها آقای بهروز فرودی ضمن خوشامدگویی ، مختصری درباره تهیه و تدارک این مراسم سخن گفتند . با نزدیک شدن به ساعت ۸ شب مراسم سدره پوشی با حضور ۷ موبد ( موبد خدامراد گنجی ، موبد پرویز مالی ، موبد کیخسرو فرودیان ، موبد فریبرز شهزادی ، موبد اردشیر فرهی فر ، موبد بمان کیانی و موبد بهروز نجمی زاده) همراه با موبد بزرگ کشور هندوستان ، موبد اسفندیار دادار جنجي  در کنار آنها آغاز شد تا ۱۴ نفر از نوجوانان زرتشتی ( بهدینان شهاب پای سروی ، مهربان نوایزدان ، مهیار جراح ، فردین فلفلی ، فریدون نجمی ، سینا مژگانی ، سیاوش خسرویانی ، بهداد مالی ، کامیاب باستانی ، بهاره تیراندازی ، آنیتا شهریاری ، فرشته فلفلی ، نیکدخت نامداریان و آرمیتا بخت مند) سدره پوش شوند . این مراسم با شکوه در دو گروه ۷ نفری برگزار شد که سدره پوشی هر کدام از گروه ها به مدت نیم ساعت به طول انجامید و به دنبال آن موبدان با خواندن اوستای تندرستی ، این آیین با شکوه و پذیرش دین زرتشتی را به نوجوانان زرتشتی سدره پوش شده تبریک گفتند .

در ادامه مجری برنامه از آقای خجسته میستری دعوت کردند تا چند دقیقه ای صحبت کنند . در ضمن آقای مهندس پرویز ورجاوند هم به عنوان مترجم در کنار آقای میستری حضور داشتند . در سالهای گذشته پارسیان هند به سرپرستی آقای خجسته میستری هزینه این مراسم را پرداخت می نمودند و امسال هم پارسیان هند و آقای مهندس پرویز ورجاوند هزینه این مراسم را به عهده گرفتند . آقای خجسته میستری در سخنانشان با اشاره به اوستا و دین زرتشتی تاکید کردند که نوجوانان زرتشتی همیشه سدره و کُشتی را به همراه داشته باشند . ایشان در ادامه سخنانشان دین زرتشتی را زیباترین و نیک ترین دین معرفی نمودند و در پایان از حاضرین در سالن خواستند که اوستای یَتا اَهو وَئیریوُ را با هم به صورت دسته جمعی بخوانیم . سپس موبد بزرگ هندوستان آقای موبد اسفندیار دادار برای زرتشتیان حاضر در سالن اوستای تندرستی را با آوایی خوش خواندند که زیبایی خاصی  به برنامه ها بخشید .

 به دنبال آن آقای خجسته میستری هدیه ای به عنوان یادبود به ۷ موبد حاضر در این مراسم اهدا کردند و آقای موبد  اسفندیار دادار هم به هر یک از موبدان شاخه گلی را هدیه دادند .

برنامه ها با اجرای شعر زیبای سدره و کشتی توسط آقای بهروز فرودی ادامه یافت و به دنبال آن آقای موبد بهروز نجمی زاده از حاضرین در این مراسم و همچنین از آقای مهندس پرویز  ورجاوند سپاسگزاری نمودند . آقای موبد بهروز نجمی زاده هم در تهیه و تدارک این مراسم نقش به سزایی داشتند . به دنبال آن هدایایی به 14 نفر از نوجوانان زرتشتی سدره پوش شده توسط آقای خجسته میستری اهدا شد . آقای موبد  بهروز نجمی زاده هم در پایان از آقایان خجسته میستری و اسفندیار دادار موبد بزرگ کشور  هندوستان تشکر نمودند .

مجری برنامه از آقایان موبد بهروز نجمی زاده ، بهروز جراح ، پویا فرودی به عنوان صدابردار و میدوماه ماوندادی به عنوان  فیلمبردار این مراسم سپاسگزاری کرد و از آقای کیخسرو ماوندادی رئیس انجمن زرتشتیان قاسم آباد دعوت نمود . آقای کیخسرو ماوندادی ضمن خوشامدگویی و خیر مقدم به باشندگان در این مراسم در سخنانی کوتاه با اشاره به برگزاری سدره پوشی دسته جمعی در زمان ایران باستان ، زنده نگه داشتن این آیین با شکوه را یادآور شدند و گفتند که این را از یاد نبریم که در دوره های گذشته مراسم عروسی هم به صورت دسته جمعی بوده است و جشن های دسته جمعی هم به زمان انوشیروان بر می گردد . آقای کیخسرو ماوندادی در پایان از موبد اسفندیار دادار ، آقای خجسته میستری ، آقای مهندس پرویز ورجاوند و همه باشندگان در این مراسم تشکر و سپاسگزاری نمودند .

برنامه های این مراسم با شکوه در شبی به یاد ماندنی و بی نظیر با پخش لُرک ، کیک و شربت بین باشندگان و با صرف شام در ساعت ۱۱ شب به پایان رسید .

 

آرميتا استاد - در حاشیه این مراسم :

كلاه سفيد سر نوجوانان را جناب آقاي شابهرام دمهري مدير باشگاه جهانديدگان تهيه و به عزيزان اهدا نموند

خانم ایران چشمه ای (دُرُست) کُشتی بهدينان را با دستهاي زحمت كش خود شان بافته و تقديم نموند

خانم مهشید نجمی زاده ، سدره هاي عزيزان را تهيه و تقديم نمودند

شربت و شام اين محفل گرم را سرور و خير انديش گرامي جناب آقاي مهندس پرويز ورجاوند تقديم نمودند

شلوغی سالن به حدی بود که برخی از همکیشان ایستاده تماشاگر این مراسم بودند .

گرفتن عکس های یادگاری در کنار دستور اسفندیار دادار قسمت جالب توجه بعد از پایان مراسم بود .

براي ديدن عكسهاي مراسم به گالري عكسها مراجعه و يا اينجا را كليك كنيد

 

  آيين سدره پوشي

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • مهمان - mina

    خیلی عالی بود!من نمی دونستم دختر ها هم سدره پوش میشن!
    آقای نعیم آبادی گذارشهاتون همیشه کامل وباقلم شیوایی ارائه میشن.عکسهاهم تمام محتوای گذارش رو به تصویر میکشه.
    بهتون تبریک میگم وبراتون آرزوی توفیق دارم

فرتوری از نگارخانه

gahanbar93azargoshasb0_20140921_796215223474.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2