يکي از شاخه هاي طب مکمل ، آيورودا(Ayurveda)است که توسط دانشمندان علوم طبيعي در طي قرنها مشاهده ، تجربه و بررسي تکامل يافته است.

نخستين متون علمي در اين زمينه به قرن پنجم پيش از ميلاد باز مي گردد. قبل از آن هم عمده ترين دست نوشته هاي مرتبط با درمان بيماري ها برتعاليم پزشکي آيورودا متکي است که قدمت آنها را حدود 4000 سال تخمين مي زنند.

حتما مي خواهيد بدانيد اين سيستم درماني با چنين سابقه طولاني چه ويژگيهاي خاصي دارد؟

پاسخ اين سوال را از زبان دکتر واسانت رئيس انستيتوي آيورودا در ايالات متحده بخوانيد: آيورودا بر پيشگيري از بيماريها و تقويت سيستم ايمني بدن تاکيد دارد.

مطابق اين ديدگاه ، ذهن و بدن نه تنها بريکديگر تاثير قابل توجهي دارند بلکه مجموعه اي واحد به نام ذهن بدن را تشکيل مي دهند.

وي يادآوري مي کند: گرايش مردم به آيورودا در ايالات متحده ، امروزه حدود 100 برابر دهه گذشته است.

بسياري از مردم از طريق انجام تمرينات يوگا با آيورودا آشنا مي شوند و به همين علت آنرا خواهر يوگا ناميده اند.

در واقع يوگا دروازه ورود به عالم آيورودا است.

تعاليم آيورودا بعنوان يک روش و ديدگاه آموزش داده مي شود. اين دستورات به ما مي آموزد که سلامت و شادماني روال عادي و طبيعي زندگي است و براي حفظ و نگهداري آن بايد از رژيم غذايي خاص ، گياهان دارويي ، مديتيشن ، يوگا و تمرينات تنفسي که به نام پراناياما ناميده مي شود بطور مداوم و روزمره استفاده کرد.

چنانچه اين کارها بطور منظم مورد توجه واقع شود شاهد تقويت سيستم ايمني بدن هستيم و در اين صورت بدن به تنهايي قادر به مقابله با عوامل بيماريزا مي شود.

متخصصان آيورودا معتقدند بيماري ، نتيجه طبيعي عدم توازن در اندامهاي مختلف بدن است. بنابراين ضمن توجه به تسکين و درمان علائم بيماري ، تمرکز اصلي در اين روش بر برقراري توازن و کمک به بيماران براي در پيش گرفتن شيوه زندگي سالم است تا دوباره شاهد نامتعادل شدن عملکرد دستگاههاي مختلف بدن و بروز بيماريهاي گوناگون نباشيم.

زندگي در سلامت و تعادل ، کليد عمر طولاني و عاري از بيماري است. براساس اين ديدگاه ، رژيم غذايي نامناسب ، احساسات منفي و استرس از عمده ترين عوامل ايجاد عدم توازن به شمار مي روند.

اين موارد منجر به توليد سمومي در بدن مي شود که تنها راه چاره آن تغيير در روش زندگي است. معالجات آيورودا شامل رژيم هاي غذايي ، ماساژ با روغن هاي گياهي ، حجامت و استفاده از ملين ها است.

درمان ديگري که در آيورودا به کار گرفته مي شود شيرودهارا نام دارد که شامل ريختن روغن هاي خاص برروي پيشاني بيمار به مدت حدود 30 دقيقه است.

اين درمانها حدود 3 تا 10 روز ادامه مي يابد تا دوباره برقراري توازن در عملکرد اعضاي مختلف بدن را شاهد باشيم.

مهمترين درس آيورودا بعنوان دانش زندگي اين است که سلامت ما بستگي به نحوه زندگي و رفتارمان دارد. هرروز و هرساعت ما مي توانيم سلامت و يا بيماري را انتخاب کنيم.

هنگامي که ما عاقلانه تصميم گيري مي کنيم طبيعت پاداش ما را با سلامت و خوشبختي مي دهد اما نتيجه طبيعي زندگي بدون توازن و به دور از عقل و خرد بيماري است.

آيورودا سلامت را وضعيت طبيعي بدن مي داند و معتقد است طبيعت تمامي احتياجات مورد نياز براي حفظ آن را در اختيار انسان گذاشته است.

بدن همه روزه با انواع عوامل بيماري زا شامل باکتري ، ويروس ، مواد آلرژن و حتي کارسينوژن در تماس است اما سيستم ايمني با آنها مقابله مي کند تا قادر به حفظ سلامت باشيم.

در واقع بدن انسان دارا ي مکانيسم خود تنظيم است تا بتواند تعادل را حفظ کند.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • مهمان - بابك

    جالب بود

فرتوری از نگارخانه

namzadhaygardesh205_20121020_658025426603.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2