بنابر فسلفه‌ي مهرگان، عشق  بدون  پيمان معنا ندارد.        جشن مهرگان در كوشك ورجاوند تهران - فرتور از خسرو پرخيده

   يسنا يزداني  - جشن مهرگان امسال به سرپرستي سازمان جوانان زرتشتي (فروهر) و با همراهي گروهي از جوانان و هموندان پيشين كانون دانشجويان زرتشتي در كوشك ورجاوند تهران انجام شد.

اسفنديار اختياري، نماينده‌ي زرتشتيان در مجلس، در جشن مهرگان كه در كوشك ورجاوند برگزار شد،با اشاره به بزرگي اين روز و زمان مناسب برگزاري آن گفت: «‌مهرگان بايد به آن اندازه بزرگ و باشكوه برگزار شود كه جايگزين روز ولنتاين، روز عشق فرنگي‌ها شود. مهرگان پيشينه‌اي چندين هزار ساله‌دارد و مدتي است كه به نام "جشن عاطفه‌ها" نام‌گذاري شده‌است.»

 اسفنديار اختياري، نماينده‌ي زرتشتيان در مجلس،


 اختياري در اين آيين از مفاهيم مهر و دوستي سخن گفت و در ادامه افزود: « روز مهرگان، روز مهر و دوستي و است. اگر راستي و وفاي به پيمان نباشد، ارزشي ندارد. مهرگان، آييني است كه از درون مردم بيرون آمده و  درون خود پيمان را به همراه دارد.»

وي با اشاره به داستان كاوه آهنگر و ضحاك ماردوش، مهرگان را جشن پيروزي راستي بر ستم دانست و پيروي از راستي و نيك‌كرداري را از نكاتي دانست كه بايستي به آن توجه كرد.

 

موبد اردشير خورشيديان، فرنشين انجمن موبدان تهران، مهرگان را روز مهرورزي و استواري دوستي‌ها دانست و افزود: «بنابر فسلفه‌ي مهرگان، عشق  بدون  پيمان معنا ندارد. مهر ايزد موكل مهرورزي، وفاي به پيمان بنابراين بايد مهر درون خود را كه ستودني است برافروخته‌كنيم.»

فرنشين انجمن موبدان تهران، با اشاره به فرهنگ ايراني و روز و ماه زرتشتي، گفت: «‌ آيين مهرگان در گذشته، دومين آيين بزرگ زرتشتيان بوده‌است. ايرانيان بايد با توجه به فرهنگ پربار خود با، آيين مهرگان را جايگزين روز ولنتاين، روز مهر و عشق و دوستي بكنند. مهرگان روز عشقي است كه با پيمان همراه است.»

  

خورشيديان در اين آيين كه در كوشك ورجاوند برگزارشد،  به برابري روز و شب در روز مهرگان اشاره كرد و گفت: « روز و شب، در روز نخست فروردين و دهم مهر‌ماه، برابر مي‌شوند. ما بايد اين برابري را درك كنيم و به آن  بينديشيم. ما بايد مهرورزي كرده و با ايزد مهر همراه شويم.»

فرنشين انجمن موبدان، پيمان‌شكني را بزرگترين گناه از ديدگاه دين‌زرتشت برشمرد و مفهوم عشق را اينگونه برشمرد،  پيمان بستن، وظيفه و انجام دادن تكاليف در برابرعشق.

وي با اشاره به توانمندي و دانش كاوه آهنگر براي پيروزي، مهر و عشقش را شوندي ديگر براي پيروزي وي بر ضحاك ماردوش خواند و در دنباله گفت: «ما بايد كاوه را سرمشق خودمان قرار بدهيم، ما بايستي فريدون درون خود را نمايان سازيم و بر ضحاك دروغين بيرون، كاوه‌وار پيروز گرديم.»

 

فرنشين انجمن موبدان تهران، در بخش ديگري از اين جشن از همكيشان براي باشندگي افراد غيرهمكيش نظرسنجي كرد و گفت: « آيين امروز، تنها براي همكيشان برگزار شده‌است و با توجه به نامه‌ي وزارت فرهنگ و ارشاد، افراد غيرهمكيش اجازه‌ي باشندگي در اين آيين ندارند.»

وي به باشنده نبودن هيچ غيرهمكيش در جشن مهرگان تهران اشاره كرد و افزود: «براي باشندگي غيرهمكيشان مي‌توانيم آيين ديگري را برگزار كنيم. اما براي برگزاري اين آيين بايد از همكيشان نظرخواهي‌شود.  بنابراين زرتشتيان مي‌توانند درخواست دهند تا آيين ديگري با باشندگي همگان برگزار شود.»

 رستم خسروياني، فرنشين انجمن زرتشتيان تهران

رستم خسروياني، فرنشين انجمن زرتشتيان تهران در اين نشست، به سخنان اشوزرتشت در گاتها اشاره كرد و گفت: «در همه‌جا، همواره راستي و درستي بر بدي‌ها پيروز است. داستان كاوه‌ي آهنگر نيز شوندي ديگر براي پيروزي نيكي‌ها است.»

 

توران شهرياري، چكامه‌سراي زرتشتي از ديگر باشندگان در اين آيين بود.وي  نخستين بيت‌هاي شاهنامه را  برگردان «اهورامزدا»،  واژه‌ي پروردگار  در دين زرتشت و به معني داناي بزرگ هستي بخش دانست و چكامه‌ي خود را در  سرود.

 

در اين آيين از «گل‌بانو كاووسيان»، «مهربان مهرشاهي»، «مرواريد جمشيدي»، «رشيد باستاني»، «بهرام خسروياني»، «فريدون رويين‌تن»، «رستم شهرياري»، «رستم باستاني»، افرادي كه سال‌ها در انجمن زرتشتيان تهران خدمت كردند با دادن يادبودي سپاسگزاري‌شد.

 

 

در اين آيين از ٣٣٠ دانش‌آموز برتر هازمان زرتشتي، پايه‌ي دبستان تا پيش‌دانشگاهي با دادن حواله‌ي سكه‌ي بهار آزادي سپاسداري شد.

 

 


در اين آيين، گروه همنوازي سازمان فروهر، با باشندگي بهنام جاويد، مهرداد خادمي، فرين سرداري، پدرام كيانفر، فريدون نيكنام، ميترا پرورش، گيتا تهمن، ترانه‌هايي را براي همكيشان اجرا كردند.

 

شاهنامه‌خواني به همراه حركات موزون با اجراي پريا ماوندي، شهراد نميرانيان، پريزاد ماوندي، مهرا رستمي، گوهر ماندگاريان، بيژن بختياري و مازيار نيك‌بخش به سرپرستي پريا ماوندي، از ديگر برنامه‌هاي شاد اين آيين بود.

 

جشن مهرگان امسال به سرپرستي سازمان جوانان زرتشتي (فروهر) و با همراهي گروهي از جوانان و هموندان پيشين كانون دانشجويان زرتشتي انجام شد، كاري كه پيش از اين انجام نشده‌بود.

 

فرتورها از خسرو پرخيده

 

 براي ديدن ادامه فرتورها كليك كنيد

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • مهمان - مهمان

    فرخنده باد

  • مهمان - مهمان

    باسپاس از برگزار کندگان این جشن
    کاش استسنا وجود نداشت وهیچ غیر همکیشی در این جشن راه نمی یافت

تهیه شده توسط Komento