۲۹ دي ۱۳۹۹
 
 
چگونگی اجراي آيين گواه گيري و ثبت ازدواج زرتشتیان PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي

گزارش تصويري از برگزاري آيين ازدواج در نمايشگاه ثبت اسناد كشور   اجراي آيين گواه گيري و ثبت ازدواج زرتشتیان - فرتور از بهروز بهمني 

 منوچهر ارغواني -  دفتر ازدواج 28 يزد ويژه زرتشتيان به سر دفتري موبديار رستم كاوسيان زاده درنمايشگاه  يكصدمين سال تاسيس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در يزد شركت و آيين ازدواج زرتشتيان را بنمايش گذاشت

در نمايشگاه يادمان يكصدمين سالگرد تاسيس سازمان ثبت اسناد و املاك  كشور در يزد  درباره چگونگي روند ثبت  و تاريخچه آنها توضيح داده ميشد در اين راستا  غرفه اي براي برگزاري و چگونگي ثبت ازدواج زرتشتيان در نظر گرفته شده بود كه در آن مراسم ازداوج زرتشتيان  و آيين گواه گيري بصورت نمادين اجرا شد و موبديار در مورد سفره گواه و نحوه اجرا آيين براي باشندگان توضيح داد

 

 

 

آيين گشايش نمايشگاه

 

 

 افسانه آرش كمانگير و جشن تيرگان در روز 10 تير ماه كه در بيشتر مدارك تاريخي امده است و دران مركز ايران و توران با پرتاب تير يكي از پهلوانان ايراني بنام آرش معيين شد در اين نمايشگاه بتصوير كشده شده بود و در عمل آرش همان كاري انجام داد كه امروز در نقشه برداري تعيين حد و مرز زمين و املاك ديگر ، كارشناسان نقشه برداري ثبت مي كنند و آرش را سمبل نشانه عدالت و سمبل نشانه حدود و آزادي معرفي نمودند

اين نمايشگاه تا 25 فروردين برگزار است

 

 

سفره گواه گيري

گواه در لغت به معنی شاهد است و گواه گیری (عقد) یعنی شاهد گرفتن برای پیوند زناشویی بین زن و مرد. گواه گیری (مانند سدره پوشی) از مهمترین جشنهايي است که برای افراد زرتشتی برگزارمی شود و براي زرتشتيان اهميت بالايي دارد.

 

عروس در مراسم گواه گیری مكنا (مقنعه) سبز رنگی در بردارد و تور سبز رنگی صورتش را پوشانده است، داماد کلاه سبز دامادی بر سر و دستمال سبزی بر شانه راستش آویزان است و در کنار عروس می نشیند.

در این مراسم حداقل 7 نفر  برای گواه بودن باید حضور داشته باشند. موبد با خواندن قسمتهایی از اوستا مراسم را آغاز می کند و در ادامه از عروس و داماد پرسش می کند که همدیگر را به همسری می پذیرند یا خیر و به همراه آن اندرزهایی را به آنها برای زندگی آینده شان می دهد.


 

ثبت و امضاي دفتر ازدواج نوسط عروس و داماد

 

آنچه بر سفره گواه گیری می نهند:

 


لرک: همانگونه که در دیگر سفره ها مشاهده می کنید مجموعه ای است از خشکبار( هفت نوع) که بعد از اجرای مراسم بین افراد شرکت کننده در جشن تقسیم می شود و البته با توجه به فصول مختلف سال اندك تفاوتي خواهد كرد و نشانه ای است از فراوانی و فراخ روزی.

 


قند سبز: قند سبز نمادی از شيرين كامي، خوشبختی و سبزبختی است رنگ سبز در لباس عروس، کلاه و دستمال بر روی شانه داماد نیز دیده می شود كه همین منظور را می رساند.

 

انار شیرین:  نشانه همبستگی و علامتی برای فرزندان زیاد می خوانند البته شیرین بودن آن نمادی است از شیرین کامی.

 


دستمال ابریشم: نشانه ای است از نان آوری و دست پر برگشتن به خانه.

 


شمع، لاله و مجمر آتش نمادی هستند از دانایی، روشنایی و راستی و پاکی در زندگی.


 

کشتی: نشانه ای است از زرتشتی بودن زن و مرد.

 

 

کتاب اوستا نشانه ای است از همیشه به یاد خدا بودن.

 


قیچی نشانه ای است از گشایش در کارها و همچنین اینکه زن و مرد هر کدام همانند دو لبه قیچی باید با هم همکاری کنند تا برمشكلات زندگي فائق آيند.

 

تخم مرغ : زایش و باروری. همچنين با توجه به اينكه بعد از پايان مراسم تخم مرغ مذكور را به ديوار مي زنند و مي شكنند نمادي است از مستقل شدن عروس و داماد از پدر و مادرشان.

 

برنج یا جو : نشانه برکت و تداوم زندگی.


 نخ و سوزن: نمادی است از جلوگیری از گسستهای به وجود آمده در زندگی و از بین بردن آنها.


گلاب نمادی است از خوشبویی و طراوت.

 


 

آیینه چشم روشنی و یکرنگی و با ایمان بودن را به یاد می آورد.

آویشن و برگ گل سرخ نمادی از مهر و خوشبویی و سلامت می باشد.


 

سرو نشانه ملت ايران، جاودانگی و پایداری در زندگی است.

 

    

اهداي قند سبز به موبد

 

اهداي قند سبز به كسي كه بشقاب بالاي سر داماد گرفته است

 

 

 

 

 

 

فرتور از بهروز بهمني و منوچهر ارغواني

 

 

 براي ديدن ادامه فرتورها كليك كنيد

 

 

 

< قبل   بعد >
 
Top!
Top!