متن كامل گفتگو با مدير نمايشگاه اختراعات وابتكارات و تني چند از مبتكرين زرتشتي:

جشنواره ايده هاي برتر و اختراعات و ابتكارات 

 

گزارشي از سومين نمايشگاه اختراعات و ابتكارات و پنجمين نمايشگاه ايده هاي برتر در يزد

مجری: به یاری اهورامزدا،  گزارشی از نمایشگاه ملی اختراعات و ابتکارات و ایده های برتر در یزد.
در این قسمت در خدمت آقای فرهنگ نیا هستیم مدیر اجرایی نمایشگاه، اول از همه تشکر می کنیم از ایشان که با وجود اینکه سرشان شلوغ بود دعوت ما را پذیرفتند.

آقای فرهنگ نیا نمایشگاه را چگونه می بینید؟ یک توضیح بیشتری برای ما بدهید و همچنین استقبال مردم را در این چند روزه چگونه می بینید؟

فرهنگ نیا: به نام آفریننده دانایی ها، سلام، خسته نباشید، پارک علم و فناوری یزد با هدف ترویج خلاقیت و تشویق آن هر ساله جشنواره ای را برگزار می کند با نام جشنواره ملی ایده های برتر، در هیچ کجای ایران به تفکر یا ایده بهایی داده نمی شود، پارک یزد این را به عنوان تنها جشنواره در حال برگزاری است و 5 سال است که متوالی برگزار شده است. پنجمین جشنواره ملی را در 4 تا 7 اسفند ماه 86 داشته ایم. تعداد ایده هایی که دریافت شده به دفتر دبیرخانه جشنواره 1118 ایده بوده، به نسبت سال گذشته 65% افزایش ایده را داشتیم. در کنار جشنواره ایده های برتر یک نمایشگاهی را داریم، نمایشگاه ملی اختراعات و ابتکارات که امسال سال سومش را برگزار کردیم، همان زمان چهارم تا هفتم اسفند. بعضی ایده ها هست که آن فرد ایده دهنده، فر خلاق، پی اش را می گیرد، پیگیری انجام می دهد و بالاخره به مرحله اختراع می رساند، گفتیم شاید در کنار این جشنواره ما، یک نمایشگاهی باشد برای بازدید عموم و ترویج آن فرهنگی که داریم و آن خواسته هایی که داریم. بد نباشد. سال سومش را در خدمتتون هستیم به نسبت سال گذشته فکر می کنم 100% افزایش بازدید کننده را داشتیم. خیلی استقبال شدید بوده الان که لحظاتی دیگر مراسم اختتامیه کلید می خورد. هنوز تعدادی از بازدیدکنندگان در حال ورود به نمایشگاه هستند که نسبت به گذشته واقعا قابل قیاس نیست و این هم نیست جز به همت خود دوستان، خود مخترعین، مبتکرین، که بالاخره دست به دست هم دادند، یکدل بودند، همدل بودند، درکنارشان بودیم، این سه، چهار روز اخلاق بد مرا تحمل کردند و کاستی ها و نبودهایی که بوده.

مجری: چه تعداد اختراع را امسال در نمایشگاه داریم و بیشتر از کجا بودند؟ از یزد بودند یا شهرستانهای اطراف بودند؟

فرهنگ نیا: 23 غرفه داشتیم، امسال، 23 غرفه و 54 تا اختراع، طبیعتا چون در یزد برگزار می شود، بار به اصطلاح نمایشگاه را یزد دارد تحمل می کند، پردیس دانش مارکار و در کنار آن مرکز نوآوری پارک علم فناوری یزد به عنوان دو مرکزی که این هدف را دارند پیگیری می کنند. از گیلان، از آذربایجان شرقی، از خراسان، از فارس، قزوین، استان مرکزی، خوزستان، سیستان و بلوچستان ما مخترع داشتیم، مبتکر داشتیم، به نوعی آن هدف ملی بودنش برای ما تحقق پیدا کرده. ولی به خاطر اینکه یزدی هست جشنواره و در یزد دارد برگزار می شود، طبیعتا باید هم خود بار جشنواره را بچه های یزد تحمل کنند حالا می گم بارش به دوش مرکز نوآوری یزد و پردیس دانش مارکار است.

مجری: چه صحبتی را برای جوانانی دارید که ایده دارند یا به دنبال ثبت اختراع هستند؟

فرهنگ نیا: والله من که خودم نه مخترع هستم ، نه ایده دارم، ولی فقط به همت و پشتکار هستش که هر موضوع کوچکی، هر جرقه ای که در ذهنشان ایجاد می شود هر چند که در وهله اول، در نگاه اول به صورت یک مضحکه باشد یعنی در دید عامه مردم یک مضحکه باشد. ولی با پشتکاری که داشته باشند باهمتی که داشته باشند. ممکن است که این جرقه این تفکر جدید به یک محصول یا نوآوری جدید منجر بشود.

مجری: از الان هیچ برنامه تعیین شده ای برای سال آینده دارید؟ برای مخترعین و آنهایی که ایده دارند یا نه؟

فرهنگ نیا: ان شاالله سال آینده، از الان ما تبلیغاتمان را شروع کردیم برای سال آینده که جشنواره را سال ششم داشته باشیم و سال چهارم نمایشگاه را داشته باشیم و در ابعاد بیشتر و وسیع تر، طبیعتا با جوایز بیشتر، امیدوارم باز هم در خدمت دوستان باشم به عنوان یکی از مدیران برگزاری، ولی ان شاالله دو برابر، سه برابر فضای نمایشگاهی را بزرگتر می کنیم با این فرهنگی که جدیدا در یزد شکل گرفته و مردم واقعا دارند ارج می نهند و بها می گذارند برای تشویق دوستان و جوانان

مجری: مرسی، خیلی متشکر که دعوت ما را پذیرفتید

مجری: خوب در خدمت آقای منوچهر ارغوانی هستیم مسئول پردیس دانش مارکار، همان جور که آقای فرهنگ نیا فرمودند یکی از فعالترین کسانی که در نمایشگاه شرکت کرده، پردیس دانش مارکار بوده است. از آقای ارغوانی خواهش می کنیم بیشتر پردیس را برای ما معرفی کنند.

ارغوانی: به خشنودی اهورامزدا، پردیس دانش مارکار که به همت و کوشش آقای دکتر اسفندیار اختیاری و با تلاش گردش 40 انجمن زرتشتیان تهران در پرورشگاه مارکار تاسیس شده که این پرورشگاه با همت و تلاش آقای مهندس خسروی و هزینه برادران زرتشتی، شاه فریدون و مهربان زرتشتی بازسازی شده است. این پردیس با کاربری جدید است و در اینجا ما کلاسهایی را به صورت خلاقیت و کارآفرینی تشکیل دادیم که دستاوردهای این کلاس، حاصلش را در این نمایشگاه شما می توانید ببینید.

مجری: چه تعداد اختراع را پردیس دانش مارکار به نمایش گذاشته است.

ارغوانی: پردیس در این نمایشگاه با 10 ثبت اختراع و 2 طرح در حال ثبت و 5 ایده در نمایشگاه شرکت کرده است. که ان شاالله در سالهای آتیه این دستاوردهایمان بیشتر بشود.

مجری: حضور در نمایشگاه و استقبال مردم از پردیس دانش مارکار را چگونه می بینید؟ آیا این پذیرش را داشتند که زرتشتیان هم در این جمع حضور داشتند؟

ارغوانی: چون پردیس دانش مارکار برای اولین بار به عنوان نماینده زرتشتیان در این نمایشگاه شرکت داشته مورد استقبال شدید و پر شور بازدید کننده ها بود و این استقبال از این جنبه بود که چون خدمتتان عرض کردم به عنوان نماینده زرتشتیان هم بود. ان شاالله در سالهای آتیه با دستاوردهای بیشتر که استارت آن را در امسال زدیم و از زرتشتیان کل کشور درخواست می کنیم که با پردیس همکاری کنند که ما یک شور و حال بهتری در نمایشگاه آتیه داشته باشیم.

مجری: برنامه های پردیس مارکار، آیا از اکنون مشخص است؟ نزدیک ترین برنامه ای که ما داریم در آینده چیست؟ آیا می توانید به ما بگویید؟

ارغوانی: برنامه ای که هست افتتاحیه پردیس دانش مارکار که در ششم فروردین است. 6 فروردین پردیس دانش مارکار افتتاح می شود. الان یک برنامه ای که داریم، کتابخانه دیجیتالی پردیس است که ان شاالله از هفته آینده کافی نت و سایت کامپیوتری آن افتتاح می شود، می توانند بچه های زرتشتی به صورت رایگان از آن استفاده بکنند.

مجری: متشکر که با ما صحبت کردید. مرسی.

مجری: خوب در این قسمت در خدمت یکی از مخترعین زرتشتی هستیم آقای آرین جوانمردیان، خواهش می کنم خودتان را بیشتر معرفی کنید و همچنین تحصیلاتتان را بگویید برای ما.

آرین جوانمردیان: من آرین جوانمردیان هستم، کارشناس ارشد رشته مکانیک، اختراعم هم در رابطه با دستگاه صداخفه کن خودکنترل است. الان در صنعت ما مخصوصا در تجهیزات آب شیرین کن و در حقیقت تجهیزات نیروگاهی ما صداخفه کن هایی که در حقیقت نصب می شوند روی دستگاه ها صداخفه کن های بدون کنترلی هستند، یعنی متناسب با ورودیشان یک خروجی بنا به پشم شیشه ای که در داخلشان به کار رفته می دهند. من آمدم در حقیقت یک سنسور گذاشتم در خروجی این صداخفه کن که بتوانم در حقیقت صدای خروجی از صداخفه کن را کنترل کنم و در حقیقت اشخاصی که دارند آنجا را به قول معروف کار می کنند بتوانند از لحاظ صدا و نویزی که آنجا به وجود می آید درحقیقت کمال آرامش را داشته باشند و بتوانند در آحقیقت راندمان کاریشان بالا برود.

مجری: چه زمانی شما اختراعتان را ثبت کردید؟ از چه زمانی ایده در ذهنتان بود؟ چه مدت طول کشید که به ثبت اختراع منجر شد؟ و کی ثبت کردید اختراعتان را؟

آرین جوانمردیان: من مراحل ثبت کاریم در حقیقت دو ماه طول کشید مهر و آبان ولی خوب قبل از این 6 ماه داشتم روی این پروژه کار می کردم

مجری: مهمترین دلیل چه بود که شما مخترع شدید و به این سمت رفتید؟

آرین جوانمردیان: ولله مهمترین دلیل این است که آدم بتواند قالبهای ذهنی خودش را نسبت به تمامی چیزهایی که در پیرامون خودش می بینید بتواند عوض کند.

مجری: پیشنهاد شما به جوانانی که ایده دارند یا می خواهند به دنبال ثبت اختراع باشند چیست؟

آرین جوانمردیان: پیشنهاد من این است که اگر به دنبال ثبت اختراع می روند و دستگاه هایی را می خواهند درست کنند. به دنبال دستگاه هایی بروند که بدانند آینده دارد و در حقیقت بازار کارش در این مملکت خیلی مفید باشد و بتوانند در حقیقت در این مملکت این کارها را انجام بدهند چون اصولا رفتن و پروژه دادن به کشورهای خارج به قول معروف بیهوده است

مجری: آقای منوچهر ارغوانی گفتند مردم استقبال خوبی را داشتند از این نمایشگاه. حالا شما به عنوان یک مخترع که این چند روز در این نمایشگاه حضور داشتید شما استقبال مردم را از پردیس دانش مارکار چگونه می بینید؟

آرین جوانمردیان: استقبال مردم، استقبال خوبی بود، یعنی کاملا در حقیقت، به قول معروف توانستند برای ما که تجربه دوم سوممان بود نسبت به سالهای گذشته خیلی بهتر بود، امیدواریم که به قول معروف این استقبال بیشتر و گرمتر بشود.

مجری: اولین حضور حالا، به اصطلاح اولین مجموعه زرتشتیان است در نمایشگاه اختراعات، شما این را رو به پیشرفت می بینید؟ و آینده جامعه زرتشتی را چگونه می بینید در این زمینه؟

آرین جوانمردیان: امیدوارم که در حقیقت اینکارها ادامه پیدا بکند، چون ما واقعا جامعه مان نیاز به یک همچین زمینه های علمی پژوهشی دارد، ما کمتر در جامعه مان این زمینه ها رعایت شده و بیشتر به نظر من تا این زمان به بیراهه رفتیم امیدواریم که بتوانیم در کارهای علمی پژوهشی به سرحد نهاییمان برسیم.

مجری: متشکر از اینکه دعوت ما را پذیرفتید

مجری: خوب، یکی دیگر از مخترعین زرتشتی را داریم، آقای نوذری، اگر می شود خودتان را بیشتر برای ما معرفی کنید و اختراعتان را برای ما توضیح بدهید.

نوذر نوذری: به یاری اهورامزدا، من نوذر نوذری هستم، کارشناسی ارشد عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، من اختراعاتی که انجام دادم یکی اندازه گیری سرعت و فشار به طور همزمان است، این وسیله طی موسسات تحقیقات آب وزارت نیرو بر اساس اینکه روی پایان نامه ای که داشتم کار می کردم و مشکلاتی که توی سیستمهای اندازه گیری بود به طوریکه کارهای اندازه گیری هر کدام از این پارامترها مدتها طول می کشید. سیستم به خاطر اینکه دقت بسیار زیادی برای اندازه گیری لازم بود، مجبور بودیم چندین بار چک کنیم. سیستمی نبود که در مدت زمان کوتاهی جواب قاطع و روشنی بدهد، من به مدت 6 ماه در آزمایشگاه روی این سیستم کار کردم و پس از اینکه مطالعات را انجام دادم و تحقیقات وسرچ ها را انجام دادم به این نتیجه رسیدم که می شود دستگاهی را طراحی کرد و ساخت و یکی از حسنهای این دستگاه این است که بایستی به صورت تیمی باشد از چند گروه رشته متفاوت برای ساخت این دستگاه کار کرد.

مجری: دقیقا می توانید بگویید که چه مدت طول کشید که ایده شما منجر به ثبت اختراع شد و همچنین آیا اولین ایده ای که شما در ذهنتان بود، منجر به ثبت اختراع شد یا نه، چندین ایده را داشتید و یکی از آنها منجر به ثبت اختراع شد؟

نوذر نوذری: حقیقتش این است که، ایده ها خیلی به ذهن آدم می آید ولی آدم تا می خواهد، زمان پیدا نمی کند که روی ایده هایش کار کند، خیلی وقتها متوجه می شود که ایده را یکی دیگر ثبت کرده است. زمانیکه من آشنا شدم با این سیستمها، تصمیم داشتم که بسازم ولی اینکه چگونه و از کجا شروع کنم، مشکل بود، پس از آنکه مدتها روی این سیستم کار کرده بودم، فکر می کردم که واقعا نمی شود ساخت، چون فکر می کردم که اگر می خواستند بسازند، قبل از من حتما یکی دیگر بوده که این کار را بکند. ولی زمانیکه ساختم و آزمایش شد و دیدم جواب می دهد. فهمیدم که اولین بار بود که من این سیستم را ساختم و کسی قبل از من نتوانسته بود این سیستم را بسازد.

مجری: مهمترین عامل را در مخترع شدن یک فرد چه می بینید شما؟

نوذر نوذری: نگاهی که به جامعه می کند، نگاه روزمره نباشد، یعنی اینکه نگوییم آقا، یکی دیگر می آید حتما این کار را می کند، خیلی وقتها، آدم یک ایده ای در ذهنش است، آن ایده، مثلا یک مشکلی در زندگی اش پیش می آید، یک اتفاقی می افتد، آدم فکر می کند، ممکن است، یک کارخانه دار، یا کسی که مثلا در این زمینه است بیاید این کار را بهبود ببخشد. ولی اصلا این طور نیست، کسانی که اولا به تولید و صنعت کار می کنند چون آنها غرق کارهای خودشان هستند نمی توانند ایده های جدیدی بدهند، و با مشکلات تولیدات خودشان خیلی آشنا نیستند به نظر من بایستی برای اینکه ایده تولید بشود اولین نگاهی که داشت، نگاه انتقادی داشت، که ببینیم آیا این سیستم چرا این مدت طول می کشد چرا مثلا جوابی که می دهد درست نیست؟ قانع نبود.

مجری: پیشنهاد شما و صحبت شما برای جوانان زرتشتی چیست؟

نوذر نوذری: پیشنهادی که من دارم این است که اصولا چون به نظر من جامعه ای هستیم که ما اولین شعار ما اندیشه نیک است که این برگرفته از اندیشیدن است، ما بایستی بیندیشیم و راههایی را برویم که بتوانیم باعث سربلندی جامعه بشود، من فکر می کنم که در کنار هم مردم می توانند زندگی کنند و با هم کارهای بزرگی را انجام داد، خیلی از همکیشهای عزیز را می بینیم که کارهایی را می کنند که باعث افتخار جامعه می شود و باعث سربلندی کشور ایران هم می شود. من فکر می کنم بایستی بیشتر از این امکانات داشته باشیم و تلاش و کوشش بیشتری داشته باشیم و این دوره که اولین دوره بود، امیدوارم که در دوره های بعدی تعداد بیشتری شرکت کننده داشته باشیم و بتوانیم غرفه ی خیلی بزرگتری را در اختیار داشته باشیم.

مجری: شما در مورد غرفه هم برای ما توضیح داد یک مقدار. همینجوری که می دانید مارکار گذشته پر رنگی را داشته و خوشبختانه دوباره این مجموعه استارت خورده و دارد روندی را طی می کند، شما حضور مارکار را چگونه می بینید در این نمایشگاه و همچنین آینده این مجموعه را چگونه می بینید؟

نوذر نوذری: اگر دقت کرده باشید، غرفه مارکار از غرفه های خیلی خوب نمایشگاه بود، یعنی من فکر می کنم از لحاظ تعداد ثبت اختراع دومین غرفه بود. غرفه دیگر، غرفه خود مرکز رشد یزد بود. ولی از لحاظ ثبت اختراعهایی که شده بود، به نظر من ثبت اختراع های ما خیلی ثبت اختراعهای خوبی بود. که هم خیلی هایشان صنعتی بود و تایید سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی را داشت، ثبت اختراع خارجی داشتیم که هیچ کدام از جاهایی که اینجا بودند، هیچ کدام از غرفه ها ثبت اختراع خارجی نداشتند. چیزی هم که مهم بود این همدلی بچه ها بود، یعنی ما وقتی که بعضی از غرفه ها شما می رفتید، مثلا تعداد زیادی می آمدند، مثلا یک نفر صحبت می کرد، کسی تازه می آمد، کسی نبود که توضیح بدهد، در صورتی که بچه های ما اینقدر با علاقه می آمدند که شما نگاه کنید بازدید کننده هایی که می آمدند در این غرفه ها، بعد از چند لحظه رد می شدند ولی در غرفه ما که می آمدند، هم سئوال می پرسیدند، صحبت می کردند، خیلی وقتها در مورد دین صحبت می کردند و سئوال می پرسیدند، ما می گفتیم این مربوط به ثبت اختراع آمدیم.

مجری: متشکریم که دعوت ما را پذیرفتید، موفق باشید

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • مهمان - مهمان

    با تشكر از خبر رساني شما

  • مهمان - مهمان

    جالب بود با آرزوي پايداري براي شما

  • مهمان - مهمان

    اميدوارم در همه كارهايتان پيروز باشيد

فرتوری از نگارخانه

sadeh92kerman18_20140201_771544150542.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2