پرديس دانش ماكار يزد رونمايي شد

پرديس دانش ماركار

بهروز نعيم آبادي - صبح روز سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۸۷  بیش از ۵۰۰ نفر از زرتشتیان در پرورشگاه مارکار (پرديس دانش ماركار )جهت رونمايي آن مجموعه گرد هم آمدند

برنامه ها با کمی تاخیر ساعت 9:15 دقیقه با گاتهاخوانی دو تن از دوشیزگان و مراسم جشن خوانی توسط موبدان مهربان آفرین و خدامراد گنجی آغاز شد . سپس آقای بهرام دمهری پیام ارباب مهربان زرتشتی را خواندند و به دنبال آن از آقایان مهندس الله یار دانشمند رئیس انجمن زرتشتیان تهران ، مهندس سیروس خسروی مسئول بازسازی پرورشگاه مارکار و خزانه دار پرديس دانش ماركار و دکتر اسفندیار اختیاری دبیر پردیس دانش مارکار و نماینده منتخب زرتشتیان در مجلس هشتم برای سخنرانی دعوت به عمل آمد . آقای مهندس الله یار دانشمند در ابتدای سخنانشان جشن نوروز و زادروز اشوزرتشت را به باشندگان تبریک گفت سپس از خانواده زرتشتی ، مهندس سیروس خسروی و دکتر اسفندیار اختیاری تشکر نمود .

مهندس سيروس خسروي

 در ادامه نوبت به آقای مهندس سیروس خسروی رسید . ایشان در ابتدای سخنانشان به روان مارکار ، میرزا سروش لهراسب و شاه فریدون زرتشتی درود فرستاد و از افرادی که در این چند سال یاریگر او بوده اند سپاسگزاری نمود و به کارهای انجام شده در این مکان از جمله ۳۵۰۰ متر بازسازی ، ۳۵۰ متر نوسازی ، دیوارسازی در سه طرف مجموعه ، ۱۰۰۰۰ متر محوطه سازی و باز کردن دری به بلوار منتظر قائم اشاره نمود. آقای مهندس سیروس خسروی در پایان سخنانشان آقای دکتر اسفندیار اختیاری را انتخابی شایسته برای نماینده زرتشتیان در مجلس بر شمرد . سخنران بعدی آقای دکتر اسفندیار اختیاری بود . ایشان هم با تبریک سال نو و زادروز اشوزرتشت به بزرگمردانی همچون مارکار و میرزا سروش لهراسب اشاره نمود و همچنین در مورد تاریخچه بازسازی و رونمایی این مجموعه سخن گفت . ایشان در پایان به سرویس دهی کتابخانه دیجیتالی میرزا سروش لهراسب با در اختیار داشتن 6 عدد کامپیوتر اشاره نمود و اهداف این مجموعه را تبدیل به قطب نوآوری و کارآفرینی و روابط بین الملل زرتشتیان دانست.

برنامه ها با اجرای دکلمه ای توسط خانم آویسا خسروی دنبال شد و در پایان نوبت به مراسم اهدای یادبود رسید که توسط مهندس الله یار دانشمند ، دکتر اسفندیار اختیاری و سهراب فیروزفر انجام شد . در ضمن آقایان دکتر خسرو دبستانی و الله یار دبستانی با دعوت آقای مهندس الله یار دانشمند به جمع اهدا کنندگان یادبود پیوستند و این هدایا به رسم یادبود به آقایان مهندس سیروس خسروی ، اسفندیار مرادیان ، خدایار دانشمند ، سهراب یزدانی ، سهراب خسرویانی و خسرو جمشیدیان اهدا شد و پس از آن نوبت به بازدید از مجموعه بازسازی شده پرورشگاه مارکار رسید و با بازدید همکیشان و علاقه مندان به این مجموعه برنامه ها ساعت 11:40 دقیقه با پذيرايي به پایان رسید .

 برادران زرتشتي (مهربان و فريدون زرتشتي )  متن زير پيام موبد مهربان زرتشتي براي مراسم رونمايي پرديس دانش ماركار مي باشد كه توسط آقاي بهرام دمهري خوانده شد:

 

به نام خداوند جان و خرد

به شما حضار ارجمند و همكيشان گرامي درود مي فرستم ودرخواست دارم شادباشهاي خود و خانواده ام و خانواده روانشاد برادرم فريدون زرتشتي را بمناسبت فرارسيدن نوروز باستاني كه نشانه اي از فرهنگ شكوهمند و فروغمند ايران است و زايش وخشور بي همتايمان اشوزرتشت كه دوستش داريم و تلاش مي نماييم تا اندرزها و رهنمون هايش را درك نموده - بكار بنديم- پذيرا گرديد از من خواسته شده است تا پيامي براي گردهم آيي امروز ششم فروردين 1387 خورشيدي كه براي سر جشن خواني به عنوان رونمايي پرورشگاه ماركار انجام شده- عرضه دارم. دلم مي خواست امكانات سني و جسمي به من اجازه مي داد تا در جمعتان حضور يافته و خود شنونده سخنان و پيامهاي عزيزان گردم- ولي شوربختانه چنين نيست و لذا به استحضار مي رسانم كه روانشاد برادرم و من- خوشبختي همكيشانمان در هر كجاي دنيا بوي‍ژه در كشورمان ايران و همچنين هم ميهنانمان را آرزو داشته ايم و خواسته ايم-  خدمتگزارشان باشيم و شاديشان را افزون گردانيم- كه اميدوارم بانگيزه آموزشهاي وخشورمان اشوزرتشت كه طبيعي ترين و بهترين شاديها و خوشبختي ها را در شادي و خوشبختي ديگران مي داند، گامهاي مثبتي در اين راه برداشته باشيم.

اما پيام وي‍ژه ام: - اكنون در جايگاهي قرار گرفته ايد كه به همت مردي بزرگ و انساني والا- از تبار زرتشتيان پاك سرشت ايران باستان- فراهم شده تا سبب گردد- جامعه زرتشتيان و همشهريان محترم يزد و حتي ايرانيان ارجمند را متحول سازد و با مسلح نمودنشان به لباس دانش و معرفت- درهاي خوشبختي و شادي را برويشان بگشايد و اين نه منحصر به اين مجموعه بوده كه مدارس دخترانه هايي بوجود آورده تا در همين راستا و هدف مفيد واقع شوند- اينكار شگرف و بزرگ انگيزه شده است تا ديگران هم- پيرامون اين شمع هاي برافروخته- شمع هاي ديگري برافروزند و مجموعه موقوفه ماركار را پديد آورند كه وسيله خير و بركت و خدمت از نخست تا به امروز گشته است.

ما زرتشتيان به خود مي باليم كه سوشيانتهايي چون روانشادان پشوتن جي ماركار- مانكجي- ماستر خدابخش- كيخسرو شاهرخ، ارباب رستم گيو- دكتر اسفنديار يگانگي و بسياري ديگر داشته ايم و من سر تعظيم در برابر تك تك آنها فرود مي آورم. و سپاسگوي خدمات دهشمندان ارجمندي هستم كه براي ايجاد موسسه هاي درماني- بيمارستاني- آموزشي و خدماتي- در بسياري از شهرها و روستاها- تلاشهاي بسيار ارجمندي نموده اند و بهره مندانش را شاد- نامشان را پرآوازه و خواست و اشتياق زرتشتيان را براي خدمتگزاري- به نمايش گذاشته اند.

دوستان ارجمند- آنچه از اين ساختمان تاريخي و زيبا ملاحظه مي فرماييد- پيش از تعميرات ساختماني بود به هم پاشيده و در حال تخريب كه تصميم گرفته شد با بودجه برادران زرتشتي بازسازي و تعمير گردد- ولي به سبب اقامت خانواده هاي خودم و برادرم در آمريكا- لازم بود كسي كه بشود مسئوليت اجراي اين تصميم پسنديده را بعهده اش گذاشت پيدا نمود خوشبختانه شخص پاك دامن و زرتشتي راستين- داوطلب انجامش گرديد كه نزديك به 6 سال با كاري دشورا وسخت - دست و پنجه نرم كرد- او پس از گرفتن مجوزهاي لازم از انجمن تهران و ميراث فرهنگي و ساير دواير دولتي- و روبرو شدن و برطرف نمودن خيلي از گرفتاريها و مشكلات اجرايي كه يا وجود داشت و يا برايش بوجود آوردند- و جوابگويي به ايرادهاي بني اسرائيلي برخي از اشخاص و موسسات خودي و غير خودي و با تحمل رنجهاي فراوان برخواسته از برخوردهاي منفي بجاي همكاريهاي مثبت- باكفايت و ازخود گذشتگي و فداكاري- بدون هيچ گونه چشم داشتي- كارها با دقت و صميميت انجام داد.

اين شخص اينك در بين شما است كه من از براي آنهمه خدمات و زحماتش- راستي و درستي و خود گذشتگي اش- سپاسگزارش هستم- ايشان فرشته آسماني نيستند بلكه بهدين و زرتشتي راستين- مهندس سيروس خسروي مي باشد كه اميدوارم اهورامزدا او و خانواده عزيزشان را حفظ فرمايد و خدمات نيكش سرمشق ديگران گردد.

در همين جا وظيفه خود مي دانم از آقاي دكتر گوهري زاده- رياست وقت انجمن تهران و هموندان گراميش كه با اجراي طرح بازسازي پرورشگاه ماركار موافقت فرمودند و جناب آقاي مهندس دانشمند رياست فعلي انجمن تهران و هموندان ارجمندش كه براي استفاده نمودن بهينه از اين جايگاه بايجاد پرديس دانش ماركار همت فرمودد و جناب آقاي كورش نيكنام كه در دوره وكالتش در مجلس شوراي اسلامي- خدماتي را ارائه دادند- صميمانه سپاسگزاري مي نمايم و به جناب آقاي دكتر اسفنديار اختياري جهت انتخابش براي دوره جديد مجلس شوراي اسلامي و بويژه گزينشش براي دبيري پرديس دانش ماركار- شادباش گفته و برايشان آرزوي پيروزي نمايم.

هميشه اعتقاد داشته و گفته و اينك نيز مي گويم- چنانچه لازم باشد مجسمه روانشاد ماركار با نقره ساخته شود- ضرورت دارد مجسمه روانشاد ميرزا سروش لهراسب كه مديري بود مدبر- از طلا ساخته گردد- چرا كه ايشان بود كه با درايت و كفايت و سياست- پرورشگاه و مجتمع ماركار را- آنچنان اداره و معروف و مشهور نمود و در معرض ديد و قضاوت همگان گذاشت كه نيكوكاران بپاس خدماتش و اعتمادي كه پيدا كرده بودند- همراهش شدند- حمايتش كردند و با دهش هاي خود- تائيدش نمودند و مجموعه ماركار را گسترش دادند

اهورامزدا يار و ياورتان باشد و نوروز خجسته باد ششم فروردين 1387

 

موبد مهربان موبد جمشيد زرتشتي

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • مهمان - مهمان

    به كوري چشم امرداديها كه فقط شايعه بلدن پخش كنن و مانند فردوسي پور عمل ميكنن پرديس افتتاح و شروع بكار كرد

فرتوری از نگارخانه

gahanbar93ahrestan9_20150102_404134118231.jpg

تبلیغ ویژه

واپسین نوشته ها

گزارش تصویری

پیوند ها

خبرخوان یافت نشد

تبلیغ 2